راهنمای جوشکاری آلومینیم و چدن

راهنمای جوشکاری آلومینیم و چدن

امیر حسین کوکبی 

انتشارات جامعه ریخته گران ایران

راهنمای جوشکاری آلومینیم

کتاب راهنمای جوشکاری آلومینیم کتابی ارزشمند از انشتارات جامعه ریخته گران ایران بوده که به تشریح نحوه جوشکاری فلزات با جوش پذیری ضعیف و خاصی چون آلومینم و خصوصاً چدن  می پردازد . کتاب به ۲ بخش جوشکاری آلومینیم و جوشکاری چدن تقسیم شده که در هر بخش ، روش های جوش ، مشکلات عمده ، مواد مورد نیاز و تکنیک خاص جوشکاری  مورد بررسی قرار گرفته است.

آلومینیوم و آلیاژهای آن با انواع روش های جوشکاری ذوبی (TIG,MIG,SMAW) مقاوممتی، لحیم سخت و نرم و روش های مکانیکی قابل متصل شدن به یکدیگر و حتی با بعضی فلزات دیگر هستند. البته در بعضی موارد به فنون، روش ها و وسایل خاصی نیاز است، یا بعضی از روش های جوشکاری برای تعدادی از آلیاژهای تجویز نمی شوند. نوع آلیاژ، وضعیت اتصال، استحکام مورد نیاز، ظاهر و قیمت یا هزینه تمام شده عواملی هستند که در انتخاب روش تاثیر دارند. هر روشی مطمئناً دارای مزایا و محدودیت هایی خاص خود است.

کاربرد و عمر قطعه جوش داده شده، تعیین کننده نوع آلیاژ، عملیات حرارتی مربوطه و روش اتصال مناسب است. همچنین طرح اتصال در انتخاب روش اتصال موثر است. بعنوان مثال جوش مقاومتی، جوش با امواج صوتی، جوش فشاری و لحیم کاری سخت و نرم و چسبانیدن با چسب های مخصوص برای اتصالات روی هم مناسب هستند. در حالیکه برای اتصالات سربه سر جوش با قوس الکتریکی محفوظ در گاز و جوش با گاز یا شعله و حتی جوش جرقه ای و الکتروبیم ترجیح داده می شوند. ضخامت قطعه عامل موثر دیگر در این مورد است.

در کتاب راهنمای جوشکاری آلومینیم در مورد جوشکاری آلیاژهای چدن نیز مطالب جامع و کاملی نیز بیان شده است.

 

قالب بندی : PDF
تعداد صفحات :۱۱۸
حجم :‌ ۵۴MB

لینک دانلود

لینک کمکی

 مشاهده مطالب مرتبط

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.67
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران