دستورالعمل جوشکاری WPS

دستورالعمل جوشکاری WPS

دستورالعمل جوشکاری WPS

با توجه به نیازمندی های دنیای امروز، لازم است تمامی عملیات صنعتی و از آن جمله فعالیت های مرتبط با جوشکاری بر اساس رویه های تدوین شده ای انجام گردند. بر این اساس لازم است برای انجام هر کاری دستورالعمل اجرایی تهیه شود. پس از آن با انجام آزمایش هایی قابلیت اجرایی دستورالعمل و توانایی تحقق خواسته ها به اثبات برسد.

هدف از تنظیم یک  (WPS (Welding Procedure Specification مشخص کردن جزئیات فرایند جوشکاری یک قطعه یا ماده موردنظر است، برخی کارخانه ها برای تولیدات خود یک گواهی کیفیت نیز تنظیم می کنند تا بوسیله آن شرایط آماده سازی ، چک کردن و تایید مشخصات بیان شده در نتیجه روش جوشکاری می تواند کنترل شود . مشخصات روش جوشکاری می بایست بر اساس نیازهای سازنده و بنا به تاو بنا به تایید مشاور طرح تنظیم شود،ذکر جزئیاتی که ذیلاً بدان اشاره می شود در هر WPS ضروری است ، ماخذ مورد استفاده این بحث ASME.Sec.IX بوده و استانداردهای مشابه همچون AWS.D1.1 بجای خود اشاره می شود .

کد ASME مربوط به نمونه فرم مشخصات روش جوشکاری (QW-482,(wps  می باشد ، امروزه خواسته های کیفیتی جوش جهت کسب استانداردهای ISo,9000 باید بر اساس En-729  تنظیم گردد . این استاندارد از چهار بخش به ترتیب راهنمای انتخاب و استفاده ، خواسته های کیفیت کامل ، خواسته های کیفیتی استاندارد و خواسته های کیفیتی ابتدایی جوشکاری را مطرح می سازند  هدف ار تصویب یک WPS ارزیابی و تایید این مطلب که با انجام جوشکاری بر اساس این WPS جوش بدست آمده مطالب با جوش طراحی شده خواهد بود و می تواند اهداف مورد نیاز را برآورده سازد.

در این پست دو کتابچه با کلیه توضیحات مربوط به دستورالعمل جوشکاری WPS نویسی درج گردیده است و برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

 

رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

 • فرهاد ممبینیپنج شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ساعت ۱۵:۴۳:۴۵

  با تشکر

  پاسخ
 • احسانچهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ساعت ۰۸:۱۱:۲۷

  سلام
  ممنون از مطالب عالیتون
  لینک دانلود (راهنمای تنظیم مشخصات فرایند جوشکاری WPS) مشکل پیدا کرده.
  لطفا درستش کنید
  ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید