دسته بندی مشکلات قطعات دایکستی و راه حل ها

دسته بندی مشکلات قطعات دایکستی و راه حل ها

DieCast Defects2

شرح

دسته بندی مشکلات قطعات دایکستی و راه حل ها: امروزه حتی با استفاده از ماشین آلات مدرن و دقیق ریخته گری تحت فشار, مشکلات تولید قطعات دایکستی کاهش نیافته بلکه در بسیاری موارد, در حالیکه ماشین آلات مدرن دارای مکانیزم های حرکتی و کنترلی دقیق بوده و بسیاری از مشکلات سخت افزاری را حل نموده اند دامنه مشکلات و عیوب قطعات گسترش نیز یافته است. به همین دلیل تمایل چندانی در کارخانجات ریخته گری برای تغییر ماشین آلات و اتوماسیون دیده نمی شود. بررسی و تحلیل عیوب و ریشه یابی علل و عوامل به وجود آوردنده نشان می دهد که در روش ریخته گری تحت فشار سه عامل اصلی, ریشه تمام مشکلات تولیدی هستند که نتایج شبیه سازی های دقیق و بررسی های کارگاهی و تست های عملی، موید ای نتیجه گیری می باشند.

ترکیبات تفجوشی شده یا ترکیبات بین فلزی: تفجوشی و به وجود آمدن ترکیبات بین فلزی در زمان تماس فلز مذاب(آلومینیوم) و دیواره ها و محفظه قالب(فولاد) به وجود می آید. می توان با استفاده از معادلات ترمودینامیکی که سه عامل زمان، دما و فشار را در محاسبات وارد می نمایند، مقدار این ترکیبات را محاسبه کرد.

از دیدگاه فیزیکی، فرآیند ریخته گری تحت فشار کاملاً برای تشکیل این نوع ترکیبات آماده و مستعد است، چرا که آلومینیوم و آهن براساس دیاگرام تعادلی AL-Fe به راحتی با یکدیگر ترکیب می شوند، چرا که میل ترکیبی این دو فلز با یکدیگر بسیار بالا است و در نهایت نمی توان با این میل ترکیب بالا،از به وجود آمدن ترکیبات بین فلزی اجتناب کرد، بنابراین در فرآینده ریخته گری تحت فشار این ترکیبات به وجود امده بر روی سطح تماس مذاب و قالب باقی می مانند و به دلیل چسبندگی بالای لایه تشکیل شده، باعث ایجاد اصطکاک بیشتر، کاهش انتقال حرارت و شروع جوانه زنی زود هنگام می شود.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۷

حجم :۱٫۸۶MB

لینک دانلود

 
 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران