فرآیند ریخته‌گری تحت‌فشار در خلأ و انقباض جزئی

دایکست در خلأ
دایکست در خلأ

مطالعه امکان­پذیری فرآیند ریخته­ گری تحت­ فشار در خلأ و انقباض جزئی برای تولید محصولات ریختگی بدون عیب با خواص مکانیکی بالا درنظر گرفته شده است. فرآیند ریخته­ گری تحت ­فشار در این پژوهش بطور صنعتی برای تولید پایه شافت ساخته شده از آلیاژ هایپریوتکتیک Al±۱۵%Si است. برای تلفیق اثر خلأ و فشرده ­سازی (انقباض) از سیستم تزریق پلانجر طراحی شده و به سیستم ماشین­ آلات خلأسازی نوع دریچه خنک­ کن اتصال یافته است. تلفیق اثر خلأ پیش از تزریق و اثر فشرده ­سازی پس از تزریق در محصولات ریخته­ گری تحت­ فشار بدون عیب حاصل می­ شود. توزیع یکنواخت سیلیکون پرویوتکتیک و یوتکتیک سوزنی از فرایند نوعی حاصل شده که دارای خواص مکانیکی بالایی می­ شود.

اخیراً تولیدکنندگان آلیاژهای آلومینیوم بااستفاده از فرآیندهای ریخته­ گری مختلفی به دلایل متفاوت موضوع دسته اول را برای محققان ایجاد کرده­ اند. این توسعه در درجه اول با نیاز به ذخیره انرژی با استفاده از مواد سبک­ وزن در حمل و نقل قدم برداشته شده و همچنین به دلیل فشار ثابت، با افزایش کیفیت و کاربردپذیری بالا روبرو شدیم. اهمیت روزافزون روش­ های تولید مخصوص با نظر به حفاظت از محیط زیست همراه بوده است.

فرایند دایکست آلیاژهای آلومینیوم را می­ توان در این محدوده وسیع نیازمندی‌­ها در راه خاص درنظر گرفت و با مواد و فرایندهای تولید دیگر مقایسه کرد. فرایند دایکست در خلأ ، فلز مذاب با سرعت بالا درون قالب­های مادر تزریق می­ کند. یعنی اینکه سیکل زمانی کوتاه و دقت ریخته­ گری با کیفیت سطح خوب است. بنابراین دایکاست بطور ایده­‌آل برای تولید مصنوعات ابعاد دقیق کوچک مناسب است که نیازمند بافت سطح خوب بدون فرایندهای ثانویه اند.

در این پست مقاله مطالعه امکان­پذیری ریخته گری تحت فشار در خلأ و انقباض جزئی برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مطالعه امکان­پذیری ریخته گری تحت فشار در خلأ و انقباض جزئی
1.27 مگابایت PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران