دانلود کتاب تولید آهن دکتر سعیدی

تولید آهن

کتاب تولید آهن دکتر سعیدی و نادر ستوده

در حدود ۹۳ درصد تولیدات فلزی و آلیاژی جهان را فولاد تشکیل می دهد. بر این اساس آهن و فولاد همچنان از مهم ترین تولیدات کشور های صنعتی جهان به شمار می رود. آمار ها نشان می دهند ۹۳ کشور جهان در حدود ۹۸ درصد کل تولید فولاد را در اختیار دارند. تولید واقعی فولاد خام در سال ۲۰۰۳ در حدود ۹۶۲٫۵ میلیون تن و در سال ۲۰۰۴۴ نزیدک به یک میلیارد تن بوده است. با این حساب فولاد یک صنعت با تناژ یک میلیارد تن تولید و تجارت سالانه ۴۵۰ میلیارد دلار است. گسترش استفاده و کاربرد فولاد در صنایع گوناگون به اندازه ای است که مصرف سرانه فولاد نشان دهنده شاخص توسعه یافتگی کشور ها است کشور هایی با مصرف سرانه فولاد کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم توسعه نیافته و کشورهایی با مصرف سرانه ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در حال توسعه و کشورهایی که مصرف سرانه بیش از ۳۰۰ کیلوگرم دارند توسعه یافته می باشند.

کشور ایران با تولید نزدیک به ۸ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۰۴ در ردیف کشور های در حال توسعه است. بیش از ۸۰ درصد فولاد خام جهان به روش کوره بلند تولید می گردد. در ایران به دلیل وجود منابع غنی گاز طبیعی حدود ۷۰ درصد تولید سایانه به روش های احیا مستقیم انجام میشود. با این حال واحد هایی در ایران از گذشته تا کنون با استفاده از کوره بلند مشغول تولید می باشند (ذوب آهن اصفهان) و یا در حال راه اندازی هستند .

تا کنون کتاب های متعددی در رابطه با تولید آهن به کمک کوره بلند ترجمه و یا تالیف شده است اما بیشتر آن ها به جنبه های تکنیکی موضوع توجه داشته اند .

در این کتاب عمده مطالب سر فصل های تولید آهن (۱) و استخراح فلزات (۱) که در مقطع کارشناسی رشته مهندسی مواد تدریس می شود ، گنجانده شده است تا به عنوان یک مرجع درسی مناسب برای دانشجویان رشته مهندسی مواد و نیز کارشناسان صنعت فولاد و سایر علاقه مندان مورد استفاده قرار گیرد

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/raterateraterate
4
0 نظر ثبت شده
مواد کنکور

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران