دانلود جزوه خوردگی و اکسیداسیون مهندسی مواد corrosion and oxidation

دانلود جزوه خوردگی و اکسیداسیون مهندسی مواد corrosion and oxidation

خوردگی یک واکنش شیمیایی و یا الکتروشیمیایی مخرب بین سطح فلز و محیط اطراف آن می‌باشد. با توجه به اینکه از لحاظ ترمودینامیکی مواد اکسید شده نسبت به مواد در حالت معمولی در سطح پایین‌تری از انرژی قرار دارند، بنابراین تمایل رسیدن به سطح انرژی پایین‌تر سبب اکسید (خورده) شدن فلز می‌گردد. با این توضیح می‌توان گفت که هیچگاه نمی‌توان به طور کامل از آن جلوگیری نمود، بلکه باید به نحوی میزان خوردگی را به حد قابل قبول رسانید.

خوردگی سبب به وجود آمدن زیان‌های فراوانی در کارایی سیستم‌های مختلف می‌گردد. علاوه بر خسارت‌های جانی از نظر اقتصادی نیز خسارت‌های فراوانی ایجاد می‌نماید. به طور کلی برای بررسی یک آلیاژ از نظر مقاومت در برابر آن باید پارامترهای گوناگونی را مورد بررسی قرار داد، اما شاید متداول‌ترین راه برای بررسی مسائل خوردگی ‌و همچنین مقایسه فلزات مختلف با یکدیگر، بیان نمودن سرعت و یا نرخ انجام واکنش آن باشد. برای انجام این کار راهها و مقیاس‌های متفاوتی وجود دارد.

برای بیان سرعت آن می‌توان درصد کاهش وزن را بر حسب میلیگرم بر سانتیمتر مربع بر روز (mdd) بیان نمود. البته این معیار چندان مناسب نمی‌باشد، زیرا در اکثر موارد محصولات حاصل از واکنش (اکسید و یا هیدروکسید فلز) بر روی سطح فلز می‌مانند و در حقیقت سبب افزایش وزن فلز بعد از انجام واکنش خوردگی می‌گردند. بنابراین معمولاً به دلیل اهمیت بیشتر ضخامت قطعه، از معیار هزارم اینچ در سال(mpy) استفاده می‌گردد، یعنی در طول یک سال چه میزان از ضخامت جسم کاسته می‌شود.

در این پست، تعدادی از جزوات مطرح ترین اساتید خوردگی کشور در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است. جزوه پایانی که با نام «جزوه درس خوردگی و حفاظت از مواد» منتشر شده است، به نوعی ترجمه یکی از جدیدترین و در عین حال کامل ­ترین کتب در زمینه علم خوردگی است که پروفسور اِدوارد مکافرتی، محقق مرکز تحقیقاتی- دفاعیِ ناوال امریکا آن را در سال 2010 م. از طریق انتشارات مطرح اشپرینگر روانه بازار نمود.

این کتاب، در حقیقت ثمره تجارب فراوان ایشان در طول بیش از 30 سال فعالیت در این زمینه است که در حال حاضر نیز در بسیاری از دانشگاه­ های معتبر دنیا به عنوان کتاب درسی برای دانشجویان، به ویژه دانشجویان رشته­ های شیمی، علم مواد و سایر رشته­ های فنی مهندسی تدریس می­ شود.

ویژگی خاص این کتاب آن است که نویسنده با زبانی ساده به ذکر، بررسی و تحلیل پیچیده ­ترین موضوعات مرتبط با علم خوردگی می ­پردازد. روند بیان این مطالب به گونه ­ای است که نویسنده قدم به قدم و با استفاده از ساده ­ترین مفاهیم، ذهن خواننده را به سمتی پیش می ­برد که مشتاقانه آمادگی دریافت مفاهیم گوناگون را داشته باشد. عموم مطالب مربوط به خوردگی در محیط ­های آبی (خوردگی تَر) بوده و تنها یک فصل به مفاهیم خوردگی دمای بالا (خوردگی خشک) اختصاص یافته است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود خوردگی و اکسیداسیون (شریف)
29.4 مگابایت pdf
دانلود خوردگی و اکسیداسیون
11.54 مگابایت pdf
دانلود جزوه درس خوردگی و حفاظت از مواد (دانشگاه صنعتی سهند)
10.93MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران