بررسی تاثیر خواص فوم، بر سلامت قطعات آلومینیمی در فرآیند ریخته گری فومی

بررسی تاثیر خواص فیزیکی و شیمیایی

فوم،نوع پوشان،دمای بارریزی و ضخامت مدل

بر سلامت قطعات آلومینیمی در فرآیند ریخته گری فومی

payan name.jpg

شرح:

دانشگاه تهران

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما :  دکتر ایوب حلوایی و دکتر مهدی دیواندری

نگارش :محمود پویا مهر

چکیده : بررسی تاثیر خواص فوم، بر سلامت قطعات آلومینیمی در فرآیند ریخته گری فومی : فرآیند ریخته گری فومی بدلیل داشتن مزایای منحصر بفرد همواره مورد توجه ریخته گران و صنعتگران بوده و از زمان ثبت این فرآیند، جنبه های مختلف آن مود بحث و بررسی قرار گرفته است. در داخل کشور هنوز این فرآیند روش جدیدی محسوب می شود که علت اصلی آن عدم اطلاع کافی تولیدکنندگان نسبت به این فرآیند می باشد. البته تحقیقات مفیدی درباره عوامل مختلف این فرآیند مانند نوع و ضخامت پوشان و … انجام شده است ولی خواص فیزیکی و شیمیایی فوم های مصرفی و تاثیر انها بر کیفیت قطعات تولیدی، بویژه در داخل کشور کمتر تحت بررسی و آزمایش قرار گرفته است.

در این تحقیق از طریق انجام آزمایش سیالیت با مدل های تسمه ای، تاثیر فوم های مختلف شامل پلی استایرن تجاری با دانسیته های اسمی ۲۰ و ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب و پلی استایرن تجاری موسوم به بلوفوم و نیز پوشانهای تجاری استایرومل ۷۰۲ (حاوی فیلرهای گرافیتی)، هولکوت ۱۱۰ (حاوی فیلرهای زیرکنی) و رئوتک ۱۵۰ (حاوی فیلرهای گرافیتی و زیرکنی) بر سلامت قطعات ریختگی آلومینیمی ارزیابی شده است.

 همچنین اثر دو دمای بارریزی ۷۲۰ و ۷۶۰ درجه سانتیگراد بر سیالیت مدلهای تسمه ای به طول ۴۰ سانتی متر و عرض ۲ سانتی متر و با ضخامت های ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ میلیمتر که از فوم های مذکور ساخته شده و با پوشانهای فوق پوشش دهی شده بودند، مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج حاصل از آزمایشهای مختلف نشان می دهد که فوم پلی استایرن تجاری با دانسیته اسمی ۲۰ کیلوگرم بر مترمکعب، جهت تولید قطعات ریختگی با این فرآیند مناسب تر است. پوشانهای استایرومل ۷۰۲ و رئوتک ۱۵۰ بدلیل سهولت اعمال به مدل و نیز استحکام بالایی که پس از خشک شدن دارند، مطلوب می باشند. البته سیالیت ناشی از پوشان استایرومل ۷۰۲ نسبت به سایر پوشانها کمتر است.

افزایش دمای بارریزی از ۷۲۰ درجه سانتیگراد به ۷۶۰ درجه سانتیگراد تاثیر کمی بر افزایش طول سیالیت داشته است.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۶۹

حجم :۸٫۶۲MB

 

لینک دانلود

 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران