کلسیم سیلیکات

مقدمه اگر در صنایع مرتبط با محصولات عایق سر رشته داشته باشید، حتما با کلسیم سیلیکات آشنا هستید. سال هاست که این ماده برای عایق کاری لوله ها و دیگر اجزای صنعتی و ساختمانی مهم که با دمای بسیار زیاد مرتبط هستند، استفاده می شود. در این مقاله با این عایق منحصر به فرد بیشتر آشنا می شویم....

کلسیم سیلیکات چیست؟

سيليکات کلسيم یک ترکیب شیمیایی با فرمول Ca2SiO4 است که «کلسیل» نیز نامیده می شود. این ماده معمولا با حالت پودری و سيمان ­مانند موجود است. طول عمر و مقاومت فشاری زیادی دارد.

خاصیت جذب آب فوق العادۀ کلسیل زبانزد است. پوشش سيليکات کلسيم در عین حال که بسیار سبک است، می تواند تا 4 برابر وزن خود آب درون خود نگه دارد.

سیلیکات کلسیم ظاهری سفيد یا خاکستری دارد. همان طور که ذکر شد، کاربرد اصلی آن عايق حرارتی برای عايق کاری مخازن و تانک ها در تأسيسات نفت و گاز است. استاندارد ASTM C533 توضیحات تکمیلی خوبی در مورد سیلیکات کلسیم ارائه داده است.

ساختار شیمیایی کلسیم سیلیکات

مشخصات کلسیم سیلیکات

مشخصات فیزیکی و شیمیایی کلسیم سیلیکات

تولید Ca2SiO4 به چه صورتی انجام می شود؟

Ca2SiO4 از فراوری سیلیس آمورف، آهک، الیاف تقویت کننده و مصالح افزودنی تولید می شود. این فراوری معمولا توسط میکسر و دوغاب سازی ترکیبات فوق انجام می گیرد. این دوغاب به یک سیستم حرارت دهنده پمپ می شود. به محض این که دوغاب شروع به جوشیدن کرد، به قالب هایی انتقال می یابد.

پس از چند دقیقه، مصالح خشک شده با استفاده از چکش و خیس کردن از قالب جدا می گردد. این قطعات شکل گرفتۀ خام، برای چندین ساعت روی مجموعه ای از اجاق ها قرار می گیرند. پس از این پروسۀ حرارت دهی، واکنش های شیمیایی لازم رخ می دهد و کلسیم سیلیکات به دست می آید.

3
دقیــقه مطالعه

سرامیک ساختمانی

به حال دقت کرده اید با هر بار نگاه کردن به اطراف خود در خانه، محل کار، معابر عمو...

قطعه های سیلیکات کلسیم تولیدی، درون یک اجاق خشک کننده قرار می گیرند و پس از خشک شدن، برشکاری و بسته بندی می شوند.

عایق کاری با کلیسیم سیلیکات

به عقیده برخی از صنعتگران، عایق کلسیل بهترین عملکرد در برابر آتش را دارد. این عایق ها به سه شکل لوله ای، تخته ای و بلوکی به فروش می رسند. عایق های سیلیکات کلسیم به صورتی ساخته می شوند که در برابر فشار مکانیکی و درجه حرارت بالا استحکام خود را حفظ می کنند.

این عایق یک ترکیب شیمیایی متشکل از آهک و سیلیس است که مانند سیمان خاصیت چسبنده دارد. ساختار شیمیایی عایق کلسیل با نسبت های مختلف اکسیژن، کلسیم و سیلیس تشکیل می شود که این عناصر به شکل سیلیکات کلسیم آبدار به همراه الیاف تقویت کننده شکل خود را می گیرند.

ضریب انتقال حرارت در این عایق بسیار پایین است. همچنین هنگام سوختن در دمای بالا، گاز و دود مضر تولید نمی کند. از این رو جزو مصالح سبز ساختمانی شناخته می شود. نکته حائز اهميت در خصوص نصب عایق حرارتی با کلسیل این است که نباید آب در زير آن نفوذ و تجمع پيدا کند. اگر این اتفاق بیفتد، رطوبت محبوس در زير عايق موجب بروز پديده خوردگی می شود.

عایق کاری با استفاده از سیلیکات کلسیم

مقایسه عایق کلسیل و عایق گچ

عایق کلسیم سیلیکات مقاومت بسیار زیادی در برابر حرارت دارد. از این رو نسبت به عایق گچ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. عایق Ca2SiO4 به عنوان یکی از عایق های سازگار با محیط زیست شناخته می شود اما گچ ها ممکن است آسیب های زیست محیطی به دنبال داشته باشند.

عایق های گچی عادی، پس از گذر زمان از عملکرد مطلوبشان کاسته می شود. اما این مسئله در رابطه با عایق کلسیم سیلیکات صادق نیست. عایق کلسیل دارای عمر طولانی تری است.

با توجه به ساختار و نحوه تولیدی که عایق Ca2SiO4 دارد، به عنوان یک عایق صدای قابل اعتماد نیز دارای عملکرد خوبی است. اما عایق های گچی به راحتی امواج صوتی را از خود عبور می دهند. به طور کلی می توان گفت ویژگی های مطلوب عایق سیلیکات کلسیم توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است.

راهنمای خرید سیلیکات کلسیم

کلسیم سیلیکات در گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازارهای حضوری یا آنلاین موجود است. متقاضیان خرید این عایق می توانند با جستجوی اسم ماده یا شماره رجیستری (کد CAS) لیست تامین کنندگان معتبر آن را در اینترنت مشاهده کنند.

فروش این ماده در بازار با اصطلاح اروپایی و آمریکایی انجام می گیرد. نوع اروپایی کلسیل به صورت اسپری است. نوع آمریکایی آن نیز به صورت پوشش های نازک و پیوسته به فروش می رسد. این محصول در انواع تخته، لوله و نیم لوله در ابعاد و ضخامت های مختلف به فروش می رسد.

در مواردی دیده شده است که سیلیکات کلسیم خریداری شده، به آب و رطوبت حساس است و با آب واکنش می دهد. در این موارد استفاده از روکش ها و پوشش های ضد رطوبت و ضد آب بر روی آن اجباری است.

خرید سیلیکات کلسیم ، قیمت کلسیم سیلیکات

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.5
2 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • محمد 1399 شهریور 15 شنبه

  سلام
  می تونید تولید کننده های ایرانی کلسیم سیلیکات را معرفی کنید.

  آیا برای شما مفید بود
  • دانیال رزاق 1399 دی 22 دوشنبه

   می تونید با شرکت دیرگداز آمل ارتباط برقرار کنید از بزرگترین تولید کنندگان کلسیم سیلیکات هستند

   آیا برای شما مفید بود