مجموعه جزوات متالورژی پودر

متالورژی پودر دانش شناخت و به ‌کارگیری فناوری‌های تولید و شکل دهي پودرها است. جذابیت این تکنولوژی به سبب قابلیت آن در تبدیل مستقیم پودر به قطعه نهایي است. اما بهترین تعریف برای متالورژی پودر شاید در مقایسه این روش با فرایند ریخته‎ گری حاصل شود. در روش ریخته ‌گری، فلز یا آلیاژ ذوب و سپس در قالب ریخته مي‌شود. محصول ریخته ‌گری مي‌تواند به صورت یك قطعه با شکل معین و یا یک شمش باشد که توسط فرایند نورد، کشش، تراشکاری و سایر عملیات‌ مي‌توان چنین شمشي را به قطعات کارشده تبدیل کرد. این در حالي است که ماده اولیه در متالورژی پودر به جای مذاب فلز ذرات ریز فلزی است.

بنابراین مراحل اصلی روش متالورژی پودر مشتمل بر تولید پودر و منسجم‌سازی پودر خواهد بود. مراحل رایج برای تولید قطعات شامل مخلوط کردن پودر با مواد افزودني و پرس‌کردن آن در قالب جهت تولید قطعه‌ فشرده‌ می‌شود. طي این فرایند منسجم‌سازی مي‌توان قطعه‌ای به شکل نهایي تولید کرد که معادل همان قطعه ریختگي و یا شمش ریختگي است که طی فرایندهای شکل دهی، به قطعه نهایی تبدیل می شود.

امروزه متالورژی پودر در ساخت قطعات صنعتی زیادی مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

 • ساخت قطعات متخلخل مثل فیلترها
 • مواد دیرگداز فلزی و غیر ظریف
 • سرامیک‌های نسوز و یا دیرگداز مثل سرامیک شمع اتوموبیل
 • فلزات نسوز و یا دیرگداز ظریف مثل فیلمان‌های لامپ مهتابی
 • ساخت قطعات کوچک و ظریف که احتیاجی به ماشینکاری ندارند دقت بالایی مورد نیاز است مثل چرخ دنده‌ های کوچک، قطعات ماشین‌های چاپ و تکثیر و قطعات ظریف لوازم صوتی
 • مواردی که هموژن بودن قطعه مد نظر باشد.
 • مواردی که تهیه‌ی مخلوط آلیاژی به روش ریخته گری امکان پذیر نباشد.
 • مواردی که جنبه‌های اقتصادی مدنظر باشد.(در این روش دور ریز کم است)
 • ساخت قطعات و ابزارهای خیلی سخت مثل تیغه‌های الماسی

شکل‌دهی تزریقی پودر

متالورژی پودر به عنوان یک روش نوین در شکل دهی مواد از مزایای متعددی برخوردار است. قابلیت تبدیل مستقیم پودر به قطعات با شکل و ابعاد نهایی از جمله مزایای روش های شکل دهی متالورژی پودر به شمار می آیند. این روش ها را می توان به نحوه اقتصادی و برای رنج وسیعی از خواص، ترکیبات شیمیایی و ساختار میکروسکوپی به کار گرفت. قابلیت اتوماسیون، انرژی مصرفی کم، میزان بهره گیری از مواد اولیه بالا و هزینه سرمایه گذاری کم باعث شده که این تکنولوژی نسبت به دیگر فرایندهای ساخت با آهنگ بیشتری رشد و توسعه یابد. Powder injection molding (PIM) فرایندی است که از روش تزریق پودر برای شکل دهی قطعات فلزی و سرامیکی استفاده می کند. اگر این فرایند برای شکل دهی قطعات فلزی استفاده شود، آن را metal injection molding (MIM) و در صورتی که از این روش برای شکل دهی قطعات سرامیکی استفاده شود، آن را CIM ( Ceramic Injection Molding) می نامند.

در این پست مجموعه ای از جزوه متالورژی پودر که از دانشگاه های معتبر کشور گردآوری شده، برای دانلود به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.33
0 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه متالورژی پودر دکتر کرمانیان
3.38MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران