جزوه طبقه بندی عیوب جوش

طبقه بندی عیوب جوش
طبقه بندی عیوب جوش

نقص یا ناپیوستگی وقتی عیب گفته می شود که بعضی از خصوصیات از جمله نوع, اندازه, پراکندگی یا موضع را بیش از حد مجاز استانداردها داشته و غیرقابل قبول باشد.

در آئین نامه جوشکاری سازه های فلزی (AWS D1.1) ناپیوستگی نوع ذوبی به آخال سرباره و ذوب ناقص و نفوذ ناقص اتلاق می شود. در بسیاری از آئین نامه ها و مقررات ناپیوستگی نوع ذوبی را کمتر از ترک مورد توجه قرار می دهند ولی در برخی از استانداردها نه تنها ترک بلکه ذوب ناقص یا نفوذ ناقص را نیز ممنوع می دانند (مثل استاندارد BS 5500) ناپیوستگی های مدور (Rounded) در هر جای از جوش امکان ظاهر شدن دارند ناپیوستگی دراز شده (Elongated) در هر جهتی قابل پیش بینی هستند.

از نظر متالورژی، ناتمامی به یک نوع بی نظمی سه بعدی در شبکه اتمی اتلاق می شود. به مجموعه ای از ناتمامی ها(مثل مرزدانه) گفته می شود که بطورعادی با روشهای مرسوم آزمایش غیرمخرب قابل کشف نیستند. نقص به ناپیوستگی قابل کشف از طریق آزمایش مخرب یا غیرمخرب اتلاق می شود که در شرایط عمومی موجب شکست سازه نمی گردد. بنابراین می تواند بدون تعمیر در سازه باقی بماند.

جوشکاری بدلیل وجود شار حرارتی بسیار بالا و شرایط تکنیکی آن به شدت در معرض ایجاد عیب و نقص در جوش و در نتیجه ناکام ماندن از ایجاد یک جوش با استحکام کافی است . عیوب جوش میتوانند در اثر عوامل مختلف اعم از نامناسب بودن مواد مصرفی ، عدم مهارت جوشکار و عملیات ناصحیح پیش گرم و پس گرم  و غیره بوجود آیند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.2
2 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • داریوش فتاحی 1399 تیر 24 سه شنبه

    عیوب جوش تصویری دان نمیشه

    آیا برای شما مفید بود
  • reza@davood 1394 شهریور 13 جمعه

    باسلام به دوستان عزیز سایت جالبی داریدلطفا”درموردعیوب جوش بیشترمطلب بگذارید.

    آیا برای شما مفید بود