جزوه شیمی فیزیک مواد | جزوه ترمودینامیک | جزوه دانشگاه صنعتی شریف
8 مرداد 1398
11050 بازدید

جزوه شیمی فیزیک مواد
جزوه شیمی فیزیک مواد

شیمی فیزیک به انگلیسی (Physical chemistry) شاخه ای از دانش شیمی می باشد که در آن، از قواعد و قوانین فیزیکی، برای حل مسائل شیمی استفاده می گردد. یعنی هدف از شیمی فیزیک، یادگیری قواعد نظری فیزیک در توجیه موضاعات شیمی است. برای آشنایی بیشتر با دانش شیمی فیزیک، بایستی با زیر شاخه‌های این دانش آشنا گردیم. شیمی فیزیک پایه‌ای‌ترین شاخهٔ شیمی است. شاخه‌ای که می‌توان قانون گاه شیمی نامید. این دانش دارای دانشمندان بنامی چون گیپس ، هملهولتز ، آرنیوس ، نرنست ، شرودینگر و غیره بوده است.

ترمودینامیک همواره برای دانشجویان مبتدی یک موضوع پیچیده و مشکل تلقی می شود. در حالی که مبحث ترمودینامیک یک موضوع کاملاً منطقی و شیواست که با بیان چند قانون اولیه بطور سیستماتیک، روشی را برای تعریف بسیار دقیق رفتار ماده ارائه می دهد. متالورژی نیز تا حدی نقطه تلاقی علوم فیزیک و مهندسی است که در آن موازنه ای بین اصول فیزیکی و کاربردهای علمی وجود دارد. لذا ترمودینامیک آن نیز باید متناسب با این موضوع باشد.

ترمودینامیک علم ماکروسکوپی است که روابط بین خواص تعادلی و تغییرات خواص تعادلی در فرایندها را مطاله می کند. مولکول ها، الکترون ها و هسته های تشکیل دهنده آنها از مکانیک کلاسیک پیروی نمی کند بلکه حرکت آنها توسط مکانیک کوانتوم مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. علم ماکروسکوپی ترمودینامیک نتیجه چیزی است که در سطح مولکولی اتفاق می افتد. سطوح ماکروسکوپی و مولکولی به وسیله شاخه ای از علم که مکانیک آماری نامیده می شود به همدیگر مربوط می شوند.

در این پست جزوات شیمی فیزیک مواد از دانشگاه های مختلف برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

 • جزوه شیمی فیزیک تایپی با اشکال رنگی و توضیحات تشریحی
 • جزوه شیمی فیزیک دکتر عسگری دانشگاه صنعتی شریف
 • جزوه شیمی فیزیک دکتر دکتر سعیدی دانشگاه صنعتی اصفهان

حسين يعقوبي
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

 • رضاجمعه 5 دی 1393 در ساعت 23:49:37

  با سلام و تشکر از زحماتتون لطفا فایل “جزوه شیمی فیزیک مواد” رو درست کنین ایرور میده .
  با تشکر فراوان

  • حسين يعقوبيشنبه 6 دی 1393 در ساعت 19:51:09

   هر دو لینک سالم هستند ، مشکل از سیستم شماست دوست عزیز
   موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید