تکنیک های مدیریت زمان در کنکور ارشد

تکنیک های مدیریت زمان در جلسه آزمون
تکنیک های مدیریت زمان در کنکور کارشناسی ارشد

مقدمه

مدیریت زمان در جلسه کنکور در کنار معلومات شما موجب کسب رتبه خوب و قابل قبول می شود. در واقع کسب رتبه برتر فقط با داشتن معلومات علمی بالا میسر نیست.
هر داوطلب کنکوری می تواند با رعایت مدیریت زمان از تمام معلومات خود در جلسه استفاده کند و موجب افزایش بازدهی خود در آزمون و کنکور بشود.
مدیریت زمان در کنکور یعنی با زیرکی و دقت بالا، زمان آزمون را مدیریت کنید و در پاسخگویی به تست ها دقیق و باحوصله عمل کنید. هر سال بسیاری از داوطلبین که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، به دلیل عدم مدیریت مناسب زمان نمی توانند نتیجه مطلوبی کسب کنند.

در این مقاله به تکنیک های مدیریت زمان که باعث افزایش بازدهی در جلسه آزمون استفاده می شوند اشاره می کنیم:

تکنیک های مدیریت زمان در جلسه آزمون

 1. تکنیک علامت گذاری

سوالات مطرح شده در آزمون سه دسته هستند:
دسته اول: سوالات ساده ای هستند که به آن ها مسلط هستید و جواب آن ها را می دانید. در این صورت به سرعت به آن ها پاسخ خواهید داد.
دسته دوم: سوالاتی هستند که جواب آن ها را نمی دانید. در این صورت کنار آن ها علامت (-) گذاشته و عبور می کنید.
دسته سوم: در نهایت دسته سوم سوالاتی هستند که پاسخ آن ها را می دانید اما سوالات زمانبری هستند. در این صورت در کنار آن ها علامت (x) گذاشته و عبور می کنید.
پس از اتمام سوالات هر مبحث، ابتدا سوالاتی که با علامت (x) مشخص کرده اید پاسخ دهید. در صورت داشتن زمان کافی سوالاتی که با علامت (-) مشخص کرده اید را پاسخ دهید.
مزیت این کار این است که در مرحله اول یک دور کامل سوالات را خوانده و به آن ها پاسخ می دهید که حدود ۲۰ درصد سوالات را شامل می شوند. با این کار شما زمان مناسبی برای پاسخگویی به سوالات متوسط و سخت که حدود ۸۰ درصد آزمون را شامل می شوند، خواهید داشت.تکنیک علامت گذاری

 1. تکنیک کنترل زمان

سعی کنید زمانی که پاسخگویی برای هر درس در نظر گرفته شده را به همان درس اختصاص دهید تا با کمبود زمان در جلسه آزمون مواجه نشوید. به یاد داشته باشید که پاسخگویی معقول به سوالات تمامی دروس بهتر از کسب درصد بالا در برخی از دروس و درصد ضعیف در دروس دیگر است و باعث بهبود نمره و رتبه شما خواهد شد.تکتیک کنترل زمان

 1. تکنیک حذف گزینه

در پاسخ گویی به هر سوال گزینه هایی که از غلظ بودن آن ها اطمینان دارید را حذف کنید. این کار باعث می شود که با سرعت و اطمینان بیشتری به سوالات پاسخ دهید. هم چنین در زمان مرور به سوالاتی که با (x) مشخص کرده اید با سرعت بیشتری به جواب خواهید رسید. تکنیک حذف گزینه

 1. تکنیک زمان مرور

به منظور مدیریت زمان بهتر در جلسه آزمون سعی کنید در زمان پاسخ گویی به سوالات هر درس چند دقیقه ای را کمتر از زمان استاندارد تعریف شده برای هر درس اختصاص دهید تا فرصت پاسخ گویی کافی به سوالاتی که با علامت (-) و (x) مشخص کرده اید را داشته باشید.تکنیک زمان مرور

 1. تکنیک دقت در متن سوال

در خواندن متن هر سوال دقت زیادی داشته باشید. بسیاری از اشتباهاتی که در جلسه آزمون اتفاق می افتند به دلیل عدم مطالعه صحیح صورت سوالات و پاسخ آن ها هستند. بنابراین متن سوال را با دقت و کامل بخوانید و به فعل هایی مثل : باشد _ نباشد _نیست _هست و… توجه داشته باشید.تکنیک دقت در متن سوال

 1. تکنیک هدف گذاری

قبل از حضور در جلسه آزمون برای هر درس هدف گذاری داشته باشید. پیش بینی کنید که در هر درس از ده سوال حدودا به چند سوال می توانید پاسخ دهید و درصد حدودی خود را پیش بینی کنید. این کار باعث می شود تا با آرامش بیشتری در جلسه آزمون حضور داشته باشید و راحت تر به هدفتان دست پیدا کنید.

 1. تکنیک وقفه در آزمون

خستگی در آزمون امری طبیعی است و به مرور باعث کاهش تمرکز و کاهش بازدهی شما در آزمون می شود. بنابراین بهتر است که با اجرای مراحل زیر چند دقیقه ای را رفع خستگی کنید تا مجدداً آمادگی ذهنی خود را به دست آورید:

 • مواد قندی نظیر شیرینی یا خرما همراه نوشیدنی مصرف کنید.
 • نفس عمیق بکشید تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد.
 • کمی تحرک جسمانی داشته باشید تا خستگی شما رفع شود.

تکنیک وقفه در آزمون

سخن آخر

از مهم ترین اصول در جلسه آزمون کنترل زمان است و بخش مهمی از عملکرد شما در آزمون به مدیریت زمان شما در جلسه آزمون بستگی دارد. است. نکات زیر در خصوص مدیریت صحیح آزمون و کنکور پیشنهاد می شوند:

 • حفظ آرامش در سر جلسه ی آزمون و کنکور
 • علامت گذاری سوالات سخت، وقت گیر و بی‌جواب
 • بازگشت و حل سوالات سخت، وقت گیر و بی‌جواب
 • رعایت زمان بندی دروس
 • استراحت چند دقیقه ای در زمان خستگی

برای توضیح بیشتر درباره برنامه ریزی و مدیریت آزمون مطالب زیر پیشهاد می شوند:

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مواد

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.92
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران