قدم به قدم تا بازیافت آلومینیوم در خانه!

مقدمه آیا شما هم از قوطی ها و ظروف آلومینیومی به وفور استفاده می کنید؟ آیا می دانستید که چه گنجی در ضایعات این نهفته است؟ اگر کمی با نحوه بازیافت آلومینیوم از ضایعات آشنایی داشته باشید، متوجه خواهید شد که چرا کارگاه های بزرگ و کوچک به تولید آلومینیوم از این روش علاقه زیادی نشان می دهند. امروز ما در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه با ساده ترین وسایل ممکن می توانید ضایعات آلومینومی را به شمش یا محصولات آلومینیومی دیگری تبدیل کنید. حتی در خانه ! ...

جالب است بدانید که بازیافت آلومینیم بسیار راحت تر از تصفیه آن از سنگ معدن بوکسیت است. این موضوع را کسانی که در این کار دستی بر آتش داشته اند، به خوبی می دانند! چرا که این کار در 4 فرایند چهار فرایند خرد کردن، تمیز کردن، ذوب و ریخته‌گری خلاصه می شود.

برای اولین قدم لازم است که مذاب آلومینیوم را داشته باشید. برای به دست آوردن این مذاب، می توانید قوطی های آلومینیومی قدیمی را ذوب کنید. در مرحله بعد مذاب را در قالب مناسبی بریزید و ظروف آشپزی، زیور آلات، مجسمه ها یا دیگر پروژه های فلزکاری را بسازید. این کار می تواند شروع بسیار خوبی برای بازیافت خانگی آلومینیوم باشد.

برای بازیافت آلومینیم به چه تجهیزات اولیه ای نیاز داریم؟

ذوب قوطی ها اصلا پیچیده نیست. اما فقط و فقط مناسب بزرگسالان است. چرا که دمای بسیار بالایی در آن دخیل است! برای این کار به یک مکان تمیز و دارای تهویه مناسب نیاز دارید. اگر بازیافت را در مقدار کم و به صورت خانگی انجام می دهید، خیلی نگران تمیز کردن قوطی ها قبل از ذوب کردن آن ها نباشید. زیرا مواد آلی مانند پوشش پلاستیکی یا باقی مانده نوشابه طی فرآیند ذوب از بین می روند. اما برای اجرای عملیات به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

  • قوطی های آلومینیومی
  • کوره کوچک برقی یا منبع حرارتی دیگری که به دمای مناسب برسد مانند مشعل پروپان
  • بوته فولادی یا هر فلز دیگری با نقطه ذوبی بسیار بالاتر از آلومینیوم مانند ظروف چدنی
  • دستکش مقاوم در برابر حرارت
  • انبر فلزی
  • قالب هایی مناسب اهداف ریخته گری شما

فرایند بازیافت

اولین قدم برای بازیافت آلومینیوم، خرد کردن قوطی ها است. خرد کردن قوطی باعث می شود بتوانید مقدار زیادی شارژ فلزی را در کوره قرار دهید. برای هر 40 قوطی، حدود 1 پوند (تقریبا نیم کیلو) آلومینیوم دریافت خواهید کرد!

برای قدم بعدی باید قوطی های خود را درون ظرفی که به عنوان بوته استفاده می کنید، بریزید و بوته را درون کوره قرار دهید. سپس درب کوره را ببندید. دمای کوره باید حدود تا 660 درجه سلسیوس گرم شود. آفرین! یعنی همان نقطه ذوب آلومینیوم.

کوره بازیافت آلومینیوم ! | بازیافت آلومینیم در خانه

آلومینیوم تقریباً بلافاصله پس از رسیدن به این دما ذوب می شود. کوره را حدود نیم دقیقه در این دما بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که آلومینیوم کاملا ذوب شده است. چک کنید که آیا پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کفش های پنجه دار پوشیده باشید. اگر چنین بود، عینک ایمنی بگذارید و دستکش های مقاوم در برابر حرارت را دستتان کنید.

در کوره را به آرامی باز کنید. از انبر برای حرکت دادن قالب استفاده کنید. لطفا جوگیر نشوید و دستتان را داخل کوره نبرید!  قدم بعد برای بازیافت آلومینیوم، ریختن مذاب آن درون قالب است. حدود 15 دقیقه طول می کشد تا آلومینیوم منجمد شود.

در صورت تمایل می توانید قالب را پس از چند دقیقه درون سطل آب سرد قرار دهید. اگر قصد انجام این کار را داشتید، احتیاط کنید. چرا که ممکن است مقدار زیادی بخار تولید شود.

ریخته گری مذاب آلومینیم در قالب

شاید مقداری مواد باقی مانده در بوته وجود داشته باشد. با وارونه کردن بوته و ضربه زدن به سطح پشتی آن می توانید این بقایا را از بوته خارج کنید. حتی برای بیرون کشیدن قطعه آلومینیومی از قالب هم می توانید این کار را انجام دهید.

اما اگر مشکلی با این کار داشتید، درجه حرارت قالب را تغییر دهید. آلومینیوم و قالب که از جنس مختلفی تشکیل شده اند، ضریب انبساط متفاوتی خواهند داشت. شما می توانید هنگام آزاد سازی یک فلز از فلزی دیگر، از این خاصیت به نفع خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار، کوره خود را خاموش کنید. اگر هدر رفتن انرژی برایتان مهم نباشد، بازیافت آلومینیوم هم منطقی نخواهد بود. قبول دارید؟!

ذوب و بازیافت آلومینیوم در خانه

آیا می دانستید که؟

ذوب مجدد آلومینیوم برای بازیافت آن، بسیار ارزان تر از تولید آلومینیوم جدید با فرایند الکترولیز اکسید آلومینیوم (Al2O3)  است و انرژی بسیار کمتری نیز مصرف می کند. با بازیافت آلومینیم، تنها حدود 5 درصد از انرژی مورد نیاز برای تولید فلز از سنگ معدن خام را مصرف خواهید کرد!

به همین دلیل است که حدود 36 درصد آلومینیوم ایالات متحده از طریق بازیافت تأمین می شود. کشور برزیل نیز در این زمینه پیشتاز است. این کشور 98.2 درصد قوطی های آلومینیومی خود را بازیافت می کند.

منبع

www.thoughtco.com

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.27
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود بررسی عددی تاثیر زاویه مشعل بر کارایی کوره دوار ذوب آلومینیوم
1.43MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران