تاثیر طراحی سیستم راهگاهی بر مدل حرکت مذاب در قالب

تاثیر طراحی سیستم راهگاهی بر مدل حرکت مذاب در قالب

 

payan name.jpg

شرح:

دانشگاه علم و صنعت ایران

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما :  دکتر جلال حجازی

نگارش : محسن معصومی

چکیده :

تاثیر طراحی سیستم راهگاهی بر مدل حرکت مذاب در قالب: در این پزوهش، اثرات طراحی سیستم راهگاهی بر مدل حرکت مذاب آلیاژ آلومینیم A413در قالب مطالعه گردید. برای مطالعه پر شدن قالب، صفحه ای به ابعاد ۱۸۰*۱۸۰*۲۰mm ساخته شده بود و مجموعاً، دوازده طرح مختلف سیستم راهگاهی بر روی این صفحه تست شده است. برای هر دوازده طرح، ابعاد حوضچه بارریز، راهگاه، حوضچه پای راهگاه و راهبار ثابت بودند. (به استثناء یک طرح که اندازه راهبار در آن تغییر داده شد) برای یازده طرح، فقط شکل هندسی و اندازه راهبار تغییر داده شد و برای یک طرح اندازه راهبار تغییر داده شد. بدین ترتیب چهار پارامتر مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله اول هفت راهباره با ضخامت ثابت و با عرض متغییر مورد بررسی قرار گرفت، در مرحله دوم، تاثیر نسبت سیستم راهگاهی مورد تحقیق قرار گرفت و در مرحله سوم، در یک سطح مقطع ثابت(برای راهباره) تاثیر نسبت عرض به ضخامت راهباره بر مدل حرکت مذاب بررسی گردید، و در مرحله نهائی تاثیر ضخامت راهباره در یک عرض ثابت مورد بررسی قرار گرفت.

الگوی جریان، طرحهای مختلف سیستم راهگاهی ، بوسیله یک دوربین ضبط شده بودند و بوسیله کامپیوتر(توسط برد SVW) آنالیز شده و با یکدیگر مقایسه شدند.

نتایج تجربی نشان می دهد که شکل هندسی و ابعاد راهباره و نسبت سیستم راهگاهی تاثیر قابل ملاحظه ای بر مدل حرکت مذاب داخل قالب دارد. همچنین نشان می دهد، که شکل هندسی و ابعاد راهباره ( با وجود ثابت نگاه داشتن سطح مقطع تنگه) بر مقدار دبی مذاب ورودی به قالب تاثیر دارد و به عبارت دیگر مقدار ضریب تخلیه را تغییر می دهد.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۷۳

حجم :۷٫۴۴MB

 

لینک دانلود

 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
3
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران