بهینه سازی وکنترل پارامترهای موثر بر ریخته گری ماسه ای Al A356.0

بهینه سازی وکنترل پارامترهای موثر

بر ریخته گری ماسه ای Al A356.0

 

payan name.jpg

شرح:

دانشگاه صنعتی اصفهان

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما :  دکتر علی شفیعی – دکتر عباس نجفی زاده

نگارش : مهدی قبادی

چکیده :

بهینه سازی وکنترل پارامترهای موثر بر ریخته گری ماسه ای Al A356.0: با وجود اینکه آلیاژ A356.0 آلومینیم علاوه بر دارا بودن امتیازات ویژه آلیاژهای آلومینیمی (نقطه ذوب پایین، رسانایی الکتریکی و حرارتی، دانسیته کم، استحکام بالا و …) از قابلیت ریخته گری و سخت شدن رسوبی مناسبی برخوردار است و کاربردهای صنعتی زیادی خصوصا در مصارف نظامی و خودروسازی دارد با اینحال متاسفانه در کشور عزیز ما تا حال کار چندانی برای بهبود کیفیت قطعات ریخته گری شده از این آلیاژ انجام نپذیرفته و یا همه گیر نشده است. هدف از تعریف این پروژه بهینه سازی ریخته گری آلیاژ A356.0 آلومینیم و دستیابی به قطعاتی است که بتوانند با محصولات خارجی رقابت نمایند.

برای دستیابی به هدف مذکور، سه پارامتر طراحی سیستم های راهگاهی، فیلترآسیون مذاب و اصلاح سازی ساختار مورد بررسی قرار گرفت و به توسط آزمایشهای متالوگرافی، کشش و ضربه تاثیر تغییرات حاصل بر ساختار ، مطالعه شد.

نتایج حاصل مشخص کرد که :

– برای دستیابی به گرید A، باید طراحی سیستم راهگاهی براساس تئوری سرعت بحرانی صورت گیرد. در این مسیر منوگرام پیشنهادی دکتر کمپل تا حدود زیادی می تواند راهگشا باشد.

– میزان اصلاح کننده، باید در حد بهینه مورد استفاده قرار گیرد. در غیر اینصورت تشکیل ذرات بین فلزی ناشی از مواد اصلاح کننده و عناصر شارژ اولیه، افت استحکام را به دنبال خواهد داشت.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۱۴

حجم :۵٫۷۳MB

 

لینک دانلود

 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران