بررسی عوامل موثر بر ریز دانگی آلیاژهای آلومینیوم

بررسی عوامل موثر بر ریز دانگی آلیاژهای آلومینیوم

شرح

بررسی عوامل موثر بر ریز دانگی آلیاژهای آلومینیوم: عموما ساختارهای ریز دانه دارای خواص مطلوب تری از ساختارهای درشت دانه می باشند.به این منظور همواره ریخته گران به دنبال یافتن روشهای برای ریز کردن دانه ها می باشند.اضافه کردن جوانه زا به مذاب متداول ترین روش ریز کردن دانه ها می باشد. علاوه بر این روش، عوامل و روشهای دیگری نیز برای ریز کردن دانه ها وجود دارد که در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. این پژوهش در پی آن است که عوامل و روشهای گوناگون مطرح در مقالات منتشر شده را به طور خلاصه بررسی نماید. همچنین روش لرزانش مذاب در همگام انجماد را بصورت عملی مورد آزمایش قرار دهد.

۱بررسی مقالات علمی :

روشهای ریز کردن دانه بندی آلیاژهای آلومینیوم بطور عمده به سه روش گرمایی (۱- سرعت سرد کردن ۲- فوق ذوب ۳- فشار ) ، شیمیایی (۱- مواد جوانه زا ۲-پودر فلزات ) و دینامیکی (۱-لرزانش ۲-حبابهای گازی ۳-پوششهای فرار) تقسیم بندی می شوند، که در زیر به تفکیک مورد بررسی قرار می گیرند.

– ۱- روشهای گرمایی:

۱-۱-۱- تاثیر سرعت سرد کردن بر اندازه دانه:

سرعت سرد شدن به عنوان یک پارامتر مهم در انجماد قطعات ریختگی همواره مورد توجه بوده است. سرعتهای انجمادی مختلف باعث تغییر ریز ساختار ، اندازه دانه ، مورفولوژی سیلیسیم یوتکتیکی ، فاصله بین بازوهای دندریت و فازهای بین فلزی و بطور کلی خواص مکانیکی آلیاژ های آلومینیم می‏گردد .

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۲

حجم :۴۸۳KB

لینک دانلود

 
 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران