بررسی تیتانیم و وانادیم بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی و رفتار سایشی ADI

بررسی تیتانیم و وانادیم بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی و رفتار سایشی ADI

بررسی تیتانیم و وانادیم بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی و رفتار سایشی ADI

بررسی تیتانیم و وانادیم بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی و رفتار سایشی ADI : در این تحقیق تاثیر تیتانیم و وانادیم در چدنهای نشکن آستمپر بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی در سه محیط آب دریا، اسید سولفوریک۵% حجمی و اسید استیک ۵% حجمی و رفتار سایشی مورد بررسی قرار گرفته است. سه نوع چدن نشک آستمپر، اولی شامل تیتانیم، دومی حاوی وانادیم، و سومی معمولی تهیه شد. نمونه های هر گروه تحت عملیات حرارتی آستنیته کردن در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد و زمان یک ساعت و آستمپر کردن در دمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد در مدت یک ساعت قرار داده شدند. شدت بررسی ریز ساختاری در شرایط ریختگی و عملیات آستمپر شده انجام پذیرفت. برای بررسی میزان خوردگی، دو روش غوطه وری کامل و پولاریزاسیون آندی- کاتدی مورد استفاده قرار گرفت و لایه های اکسیدی توسط میکروسکوپ الکترونی ارزیابی شد. به منظور تحقیق در رفتار سایشی، نمونه ها تحت بار اعمالی ۲۰۰ و ۳۰۰N و سرعت سایش ۰/۲۵ و ۰/۵m/s قرار گرفتند. در شرایط مذکور، کاهش وزن نمونه ها برحسب مسافت سایش مشخص گردید. بررسی سطوح سایش نیز توسط میکروسکوپ الکترونی انجام گرفت.

نتایج آزمایش ها نشان می دهد که افزودن تیتانیم و وانادیم باعث افزایش پرلیت در ساختار چدن نشکن می گردد. اولی برعکس دومی باعث تغییر شکل گرافیت ها از کروی به رشته ای می شود. مقاومت خوردگی چدنهای نشکن آستمپر وانادیم دار در محیط اسیدی بیش از گونه تیتانیم دار است ولی در آب دریا عکس این صادق است. رفتار سایشی چدنهای نشکن آستمپر وانادیم دار بهتر از نمونه های تیتانیم دار می باشد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود بررسی تیتانیم و وانادیم بر ریز ساختار، مقاومت خوردگی و رفتار سایشی ADI
4.59MB PDF
دانلود مقاله دی بوراید وانادیوم : بررسی خواص ساختاری، الکترونیکی و الاستیک به همراه ترجمه
1.3MB docx
دانلود مقاله بررسی خواص دی بورید وانادیوم (VB2) سنتز شده در فشار بالا به همراه ترجمه
3.52MB docx

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران