بررسی تاثیر پارامترهای تولید بر ریزساختار آلیاژهای Al-Si ریخته گری شده

بررسی تاثیر پارامترهای تولید و ترکیب شیمیایی

بر ریزساختار آلیاژهای Al-Si ریخته گری شده

از روش نیمه جامد – نیمه مایع توسط همزن مکانیکی

payan name.jpg

شرح:

دانشکده فنی

پایان نامه کارشناسی ارشد

استاد راهنما :  دکتر فرشاد اخلاقی

نگارش :سیدمحمدباقر خواجه باشی

چکیده : بررسی تاثیر پارامترهای تولید بر ریزساختار آلیاژهای Al-Si ریخته گری شده  : از آغاز ابداع فرآوری ریخته گری در حالت نیمه جامد- نیمه مایع تا کنون، این فرآیند به لحاظ بهبود خواص محصولات تولید شده و ساختار منحصر به فرد گلبولی مورد توجه زیادی قرار گرفته است، به گونه ای که امروزه در تولیدات صنعتی و انبوه از قبیل خودروسازی و قطعه سازی بکارگیری ریخته گری و یا شکل دهی در حالت نیمه جامد- نیمه مایع کاربرد وسیعی یافته است.

امروزه تولید در حالت نیمه جامد- نیمه مایع به روشهای مختلفی از قبیل هم زدن مکانیکی،هم زدن الکترومغناطیسی، روش ریخته گری با فراگداز پایین، القا تنش و فعالسازی مذاب و استفاده از سطح شیب دار انجام می شود، علیهذا در این میان روش تولید به کمک همزن مکانیکی به دلیل سادگی و در دسترس بودن مورد توجه می باشد. همچنین عدم نیاز به فرایند گرمایش مجدد جهت حصول ساختار گلبولی (برخلاف روشهایی از قبیل استفاده از سطح شیب دار و ریخته گری با فرا گداز پایین که نیازمند فرایند گرمایش مجدد هستند)، سبب شده تا روش مذکور همچنان خواستگاه خود را در زمینه های تحقیقات و تولیدات صنعتی حفظ نماید.

فرایند ریخته گری در حالت نیمه جامد – نیمه مایع به کمک همزن مکانیکی به دو صورت همدما و پیوسته انجام می شود. در روش پیوسته مذاب از مدایی بالاتر از ناحیه خمیری به طور پیوسته سرد شده و در همین اثنا هم زده می شود و سپس در دمای خاص در حالت نیمه جامد – نیمه مایع ریخته گری می شود. در روش همدما مذاب پس از سرد شدن با نرخ مشخص، در دمایی در ناحیه نیمه جامد – نیمه مایع با کسر جامد معین و سرعت و زمان مشخص هم زده می شود و در نهایت ریخته گری می شود.

 

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۱۴۴

حجم :۶٫۷۶MB

 

لینک دانلود

 مشاهده مطالب مرتبط
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
1 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • وحید غفاری 1394 مهر 10 جمعه

    سلام
    عالی بود.ممنون

    آیا برای شما مفید بود