کتاب اطلس خوردگی Corrosion Atlas

اطلس خوردگی Corrosion Atlas
اطلس خوردگی Corrosion Atlas

خوردگی یک واکنش شیمیایی و یا الکتروشیمیایی مخرب بین سطح فلز و محیط اطراف آن است. با توجه به اینکه از لحاظ ترمودینامیکی مواد اکسید شده نسبت به مواد در حالت معمولی در سطح پایین‌تری از انرژی قرار دارند، بنابراین تمایل رسیدن به سطح انرژی پایین‌تر سبب اکسید (خورده) شدن فلز می‌گردد. با این توضیح می‌توان گفت که هیچگاه نمی‌توان به طور کامل از خوردگی جلوگیری نمود، بلکه باید به نحوی میزان خوردگی را به حد قابل قبول رسانید.

خوردگی سبب به وجود آمدن زیان‌های فراوانی در کارایی سیستم‌های مختلف می‌گردد. علاوه بر خسارت‌های جانی از نظر اقتصادی نیز خسارت‌های فراوانی ایجاد می‌نماید. به طور کلی برای بررسی یک آلیاژ از نظر مقاومت در برابر خوردگی باید پارامترهای گوناگونی را مورد بررسی قرار داد، اما شاید متداول‌ترین راه برای بررسی مسائل خوردگی ‌و همچنین مقایسه فلزات مختلف با یکدیگر، بیان نمودن سرعت و یا نرخ انجام واکنش خوردگی باشد.

برای انجام این کار راه ها و مقیاس‌های متفاوتی وجود دارد.برای بیان سرعت خوردگی می‌توان درصد کاهش وزن را بر حسب میلی گرم بر سانتیمتر مربع بر روز (mdd) بیان نمود. البته این معیار چندان مناسب نیست، زیرا در اکثر موارد محصولات حاصل از واکنش خوردگی (اکسید و یا هیدروکسید فلز) بر روی سطح فلز می‌مانند و در حقیقت سبب افزایش وزن فلز بعد از انجام واکنش خوردگی می‌گردند. بنابراین معمولاً به دلیل اهمیت بیشتر ضخامت قطعه، از معیار هزارم اینچ در سال (mpy) استفاده می‌گردد، یعنی در طول یک سال چه میزان از ضخامت جسم کاسته می‌شود.

در اطلس خوردگی می‌توان خوردگی را از نظر الکتروشیمیایی نیز مورد بررسی قرار داد. به طور کلی هر واکنشی‌ را که بتوان به دو واکنش جداگانه آندی و کاتدی قسمت نمود، واکنش الکتروشیمیایی می‌نامند. برای انجام واکنش خوردگی سه عامل آند (قسمتی که الکترون تولید می‌نماید و یا به عبارت دیگر اکسید می‌گردد)، کاتد (قسمتی از فلز که الکترون می‌گیرد و یا واکنش احیا در آن صورت می‌گیرد) و در نهایت الکترولیت (مکانی برای برقراری اتصال یونی بین آند و کاتد) لازم است.

کتاب اطلس خوردگی یکی از بهترین مراجع در زمینه خوردگی به شمار می رود. شما عزیزان می توانید این کتاب را از قسمت پیوست به صورت رایگان دانلود کنید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.67
6 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود نسخه اصلی کتاب اطلس خوردگی Corrosion Atlas
38.5M PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • مهدی بهرام زاده 1399 اسفند 25 دوشنبه

  سلام ‌چرا لینک دانلود باز نمیشه ؟

  آیا برای شما مفید بود
 • امیری 1397 دی 15 شنبه

  فایل مشکل دارد

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1397 دی 17 دوشنبه

   فایل مشکلی ندارد. فرمت بصورت rar بوده و باید با نرم افزار winrar اکسترکت شود. رمز عبور فایل نیز آدرس سایت با حروف کوچک است.
   https://www.iran-mavad.com

   آیا برای شما مفید بود
 • ایوقی 1397 دی 15 شنبه

  فایل مربوطه مشکل دارد

  آیا برای شما مفید بود
 • مهرداد 1397 دی 14 جمعه

  با سلام.لینک کتاب اطلس خوردگی که گذاشته اید ظاهراً ایراد دارد و کتاب دانلود نمی‌شود.لطفاً اصلاح بفرمایید یا در صورت امکان برای بنده ایمیل کنید.تشکر و سپاس فراوان از سایت بسیار وزین و مطالب مفیدتان.

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1397 دی 14 جمعه

   لینک چک شد. هیچ ایرادی وجود ندارد. مجدداً تست کنید.

   آیا برای شما مفید بود