دانلود رایگان کتاب اطلس خوردگی Corrosion Atlas | ایران مواد
8 دی 1397
1267 بازدید

اطلس خوردگی Corrosion Atlas
اطلس خوردگی Corrosion Atlas

اطلس خوردگی Corrosion Atlas: خوردگی یک واکنش شیمیایی و یا الکتروشیمیایی مخرب بین سطح فلز و محیط اطراف آن می‌باشد. با توجه به اینکه از لحاظ ترمودینامیکی مواد اکسید شده نسبت به مواد در حالت معمولی در سطح پایین‌تری از انرژی قرار دارند، بنابراین تمایل رسیدن به سطح انرژی پایین‌تر سبب اکسید (خورده) شدن فلز می‌گردد. با این توضیح می‌توان گفت که هیچگاه نمی‌توان به طور کامل از خوردگی جلوگیری نمود، بلکه باید به نحوی میزان خوردگی را به حد قابل قبول رسانید.

خوردگی سبب به وجود آمدن زیان‌های فراوانی در کارایی سیستم‌های مختلف می‌گردد. علاوه بر خسارت‌های جانی از نظر اقتصادی نیز خسارت‌های فراوانی ایجاد می‌نماید. به طور کلی برای بررسی یک آلیاژ از نظر مقاومت در برابر خوردگی باید پارامترهای گوناگونی را مورد بررسی قرار داد، اما شاید متداول‌ترین راه برای بررسی مسائل خوردگی ‌و همچنین مقایسه فلزات مختلف با یکدیگر، بیان نمودن سرعت و یا نرخ انجام واکنش خوردگی باشد. برای انجام این کار راهها و مقیاس‌های متفاوتی وجود دارد.برای بیان سرعت خوردگی می‌توان درصد کاهش وزن را بر حسب میلیگرم بر سانتیمتر مربع بر روز (mdd) بیان نمود. البته این معیار چندان مناسب نمی‌باشد، زیرا در اکثر موارد محصولات حاصل از واکنش خوردگی (اکسید و یا هیدروکسید فلز) بر روی سطح فلز می‌مانند و در حقیقت سبب افزایش وزن فلز بعد از انجام واکنش خوردگی می‌گردند. بنابراین معمولاً به دلیل اهمیت بیشتر ضخامت قطعه، از معیار هزارم اینچ در سال(mpy) استفاده می‌گردد، یعنی در طول یک سال چه میزان از ضخامت جسم کاسته می‌شود.

در اطلس خوردگی می‌توان خوردگی را از نظر الکتروشیمیایی نیز مورد بررسی قرار داد. به طور کلی هر واکنشی‌ را که بتوان به دو واکنش جداگانه آندی و کاتدی قسمت نمود، واکنش الکتروشیمیایی می‌نامند. برای انجام واکنش خوردگی سه عامل آند (قسمتی که الکترون تولید می‌نماید و یا به عبارت دیگر اکسید می‌گردد)، کاتد (قسمتی از فلز که الکترون می‌گیرد و یا واکنش احیا در آن صورت می‌گیرد) و در نهایت الکترولیت (مکانی برای برقراری اتصال یونی بین آند و کاتد) لازم می‌باشد. کتاب اطلس خوردگی یکی از بهترین مراجع در زمینه خوردگی به شمار می رود.

عماد
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۵دیدگاه

 • مهردادجمعه 14 دی 1397 در ساعت 05:32:28

  با سلام.لینک کتاب اطلس خوردگی که گذاشته اید ظاهراً ایراد دارد و کتاب دانلود نمی‌شود.لطفاً اصلاح بفرمایید یا در صورت امکان برای بنده ایمیل کنید.تشکر و سپاس فراوان از سایت بسیار وزین و مطالب مفیدتان.

  • حسين يعقوبيجمعه 14 دی 1397 در ساعت 13:09:38

   لینک چک شد. هیچ ایرادی وجود ندارد. مجدداً تست کنید.

 • ایوقیشنبه 15 دی 1397 در ساعت 17:01:46

  فایل مربوطه مشکل دارد

 • امیریشنبه 15 دی 1397 در ساعت 17:54:47

  فایل مشکل دارد

  • حسين يعقوبيدوشنبه 17 دی 1397 در ساعت 19:11:00

   فایل مشکلی ندارد. فرمت بصورت rar بوده و باید با نرم افزار winrar اکسترکت شود. رمز عبور فایل نیز آدرس سایت با حروف کوچک است.
   https://www.iran-mavad.com

دیدگاه خود را بنویسید