استفاده از روش سنتز احتراقی برای تولید پوشش Fe3Al بر روی زیرلایه فولادی

استفاده از روش سنتز احتراقی برای تولید پوشش Fe3Al بر روی زیرلایه فولادی

امروز دستیابی به تکنولوژی های کازآمد و مقرون به صرفه از نظر زمان و انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد. سنتز احتراقی جایگزینی برای روش های متداول سنتی جهت تولید برخی مواد پیشرفته می باشد. اخیراً گزارش شده است که محققان با استفاده از روش سنتز احتراقی، پوشش هایی را بر روی زیرلایه های فلزی تولید نموده اند. فرایند سنتز احتراقی، آماده سازی مواد و تولید پوشش را در یک مرحله ترکیب می کند.

در نتیجه هزینه تولید پوشش به مراتب کاهش یافته و می توان پوشش های ضخیم را با استفاده از این روش تولید نمود. ترکیب بین فلزی Fe3Al به دلیل قیمت کم، چگالی اندک، مقاومت مناسب سایشی، سهولت در تولید، پایداری شیمیایی و مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون، اخیرا مورد مطالعه و توجه قرار گرفته است. در این پژوهش ایجاد پوششی از جنس Fe3Al بر روی زیرلایه فولاد کم کربن به وسیله ی واکنش سنتز احتراقی مخلوط پودری آهن و آلومینیوم در سطح فلز بررسی شده است.

فازهای موجود در پوشش ایجاد شده به وسیله ی آنالیز XRD مشخص شده اند و ریزساختار پوشش با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) بررسی گردیده است. نتایج بررسی ها نشان می دهد که دمای بالای حاصل از واکنش سنتز احتراقی در فصل مشترک زیرلایه و پوشش موجب چسبندگی مناسب آن ها به یکدیگر شده و بدین ترتیب امکان ایجاد پوشش Fe3Al بر روی زیرلایه فولادی به این روش وجود دارد. سختی قطعه پوشش داده شده نیز به طور چشم گیری افزایش می یابد.

.
آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود استفاده از روش سنتز احتراقی برای تولید پوشش Fe3Al بر روی زیرلایه فولادی
۹۳۳KB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران