اصول و کاربردهای سوپرآلیاژها (Roger C.REED)

کتاب سوپرآلیاژها ، اصول و کاربرد یکی از بهترین و کامل ترین کتب موجود در زمینه سوپرآلیاژهاست که شامل مطالب جامعی از سوپرآلیاژها و متالورژی فیزیکی سوپرآلیاژهای پایه نیکل ، کاربرد آن ها در پره های توربین است.  سوپرآلیاژها در واقع آلیاژهایی مقاوم در برابر حرارت، خوردگی و اکسیداسیون میباشند که به لحاظ ترکیب شیمیایی شامل سه گروه پایه نیکل، نیکل-آهن و پایه کبالت میباشند.

کتاب سوپرآلیاژها حاوی اطلاعاتی است علمی کاربردی در خصوص سوپر آلیاژها. عناوین فصل‌های کتاب بدین قرار است: “سوپر آلیاژها در دمای بالا”، “انتخاب سوپر آلیاژها”، “متالوژی سوپر آلیاژها”، ‍”ریخته‌گری دقیق”، “آهنگری و شکل‌دهی”، “فرایند متالوژی پودر”، “عملیات حرارتی”، “فناوری و روش اتصال”، “ماشینکاری”، “تمیزکاری و عملیات نهایی”، “ارتباط بین ساختار و خواص”، “خوردگی و حفاظت سوپر آلیاژها”، “از کار افتادگی و بازسازی” و “سوپر آلیاژها نگاهی به گذشته و آینده”.

سوپرآلیاژها مطمئن ترین و مقرون به صرفه ترین وسیله برای دستیابی به دمای کار بالا و شرایط تنش در هواپیماها و توربین های گازی صنعتی و در طیف گسترده ای از کاربردهای دیگر را ارائه می دهند. این کتاب تقریبا تمام جنبه های فنی مربوط به انتخاب ، پردازش ، استفاده و تجزیه و تحلیل ابرآلیاژها را در بر می گیرد. سوپر آلیاژهای پایه نیکل، ﻣﻮﺍﺩ ﻣﻘﺎﻭﻡ ﺑﻪ ﺧﺰشی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﺩﻣﺎیی ﺑـﺎﻻ ﻣـﻮﺭﺩ ﺍﺳـﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭ میﮔﻴﺮﻧﺪ. ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺍﺩ در ساخت قطعات داغ توربین‌های گازی و بخار، مبدل‌های حرارتی، دیگ‌های بخار، و… استفاده می‌شود. کتاب سوپرآلیاژها به ترکیبی از خواص چون استحکام بالا، مقاومت خزشی و خستگی خوب، مقاومت به خوردگی و توانایی کار دردماهای بالا برای زمان‌های طولانی نیاز دارند. در کتاب حاضر سعی می‌شود که نقش عملیات فشار داغ ایزوستاتیک در بهبود خصوصیات متالوژیکی و مکانیکی و افزایش عمر قطعات ریختگی توربین‌های گازی بررسی و مطالعه شود.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود  کتاب The superalloys fundamentals and applications
۷٫۵MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران