روش ها و دستگاه های آنالیز و شناسایی مواد

 روش ها و دستگاه های آنالیز مواد
 روش ها و دستگاه های آنالیز مواد

واژه ی Characterization هنگامی که در علم مواد مورد استفاده قرار گیرد، به معنای استفاده از تکنیک های خارجی جهت کاوش در ساختمان داخلی و خواص ماده است. تکنیک های تحلیلی مورد استفاده در شناسایی مواد برای رسیدن به تصویر بزرگ شده ای از نمونه است. این تصویر به دست آمده از ساختار داخلی موجب رسیدن ما به اطلاعات مهمی از جمله: توپوگرافی، توزیع و فراوانی عناصر موجود در نمونه و فعل و انفعالات این عناصر (فازهای تشکیل دهنده ی ماده) می گردد . در مطالعه ی هر مطلبی طبقه بندی کردن یکی از بهترین راه ها در جهت درک و یادگیری بهتر مطلب است.

در زمینه شناسایی و آنالیز مواد نیز طبقه بندی های مختلفی وجود دارد؛ که بنابر هدف نویسنده از ارائه مطلب، نحوه ی دسته بندی مطلب نیز متفاوت است. مثلاً در برخی از کتاب ها طبقه بندی را براساس ماهیت شناسایی انجام می دهند. آنالیز عنصری یا شیمیایی، قدیمی ترین روش است، نوع عنصر بدون توجه به پارامترهای دیگر تعیین می شود. آنالیز فازی ، نوع فاز اعم از ساختار بلوری یا کانی های موجود در ماده شناسایی می شود، مثلا نوع مواد معدنی که به عنوان خاک رس در صنایع سرامیک استفاده می شود، توسط آنالیز فازی انجام شده است و فاز های زیر شناسایی شده است. در روش آنالیز عنصری فقط نوع عنصر و مقدار عنصر تعیین می شود و در آنالیز ریز ساختاری شکل، اندازه و توزیع فازها مشخص می شود.

در این پست جزوه تایپی آنالیز مواد و معرفی روش ها و دستگاه های آنالیز مواد برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
1 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه روش ها و دستگاه های آنالیز و شناسایی مواد
۳،۷۳ مگابایت PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • میلاد 1397 اسفند 04 شنبه

  سلام و خسته نباشید
  لینک دانلود خراب هست. لطفا تصحیح کنید.
  با تشکر.

  آیا برای شما مفید بود