آلیاژ آلومینیوم 5083 ، با دوام و مستحکم

مقدمه آلیاژ آلومینیوم 5083 ازجمله آلیاژهای کارپذیر آلومینیوم محسوب می شود که عنصر منیزیوم اصلی ترین عنصر آلیاژی سازنده آن است. وجود این عنصر تا حد زیادی باعث افزایش استحکام این آلیاژ می شود و کاربردهای متنوعی را برای آن رقم می زد. در این مقاله با این آلیاژ بیشتر آشنا خواهید شد....

وقتی صحبت از نام گذاری 4 رقمی در مورد آلیاژهای آلومینیوم می شود، بدین معناست که این آلیاژها جزو آلیاژهای کارپذیر محسوب می شوند. بنابراین پس از تولید شمش، شکل دهی قطعه با انواع روش های شکل دهی مثل نورد، فورج یا ماشین کاری صورت می پذیرد.

در بین آلیاژهای کارشده آلومینیوم، آلیاژهای سری 5000 یا 5xxx در بین آلیاژهای عملیات حرارتی ناپذیر محسوب می شوند. مکانیزم استحکام دهی در این آلیاژها، عملیات کارسختی است و با انجام عملیات کار سرد به استحکام لازم می رسند.

خواص فیزیکی آلیاژ آلومینیوم 5083

خواص فیزیکی آلیاژ آلومینیوم 5083

عنصر آلیاژی اصلی در سری 5000، منیزیوم است که باعث افزایش استحکام آلومینیوم خام به مقدار زیادی می شود. آلیاژ آلومینیوم 5083 یکی از پرکاربردترین آلیاژهای این سری محسوب می شود که با مقاومت استثنایی در محیط های خشن شناخته شده است. این آلیاژ با نام های AlMg4.5Mn0.7 ، AlMg4.5Mn ، GM41 و A95083 نیز شناخته می شود.

به طور کلی هدف از اضافه کردن عنصر منیزیوم، افزایش استحکام آلیاژهای سری 5000 است و این دسته جزوه آلیاژهای با استحکام بالا محسوب می شوند. آلومینیوم 5083 بالاترین استحکام مکانیکی را در بین آلیاژهای عملیات حرارتی ناپذیر دارد. این آلیاژ جوش پذیری مناسبی دارد و پس از جوشکاری همچنان استحکام خود را حفظ می کند. اما برای استفاده در دماهای بالای 65 درجه سانتیگراد توصیه نمی شود.

در جدول زیر می توانید خواص مکانیکی مربوط به این آلیاژ را ملاحظه کنید.

خواص مکانیکی آلیاژ 5083 آلومینیوم

به لحاظ خواص خوردگی، آلیاژ 5083 آلومینیوم مقاومت مناسبی از خود نشان می دهد و نسبت به حمله آب دریا و محیط های شیمیایی صنعتی بسیار مقاوم است. این مقاومت به خوردگی ناشی از افزودن عناصر کروم و منگنز به ترکیب شیمیایی آلیاژ است. به همین دلیل از این آلیاژ ورقه های فلزی تهیه می شود که قابلیت استفاده در بدنه کشتی ها، مخازن نگه داری مواد شیمیایی، لوله های تحت فشار، مخازن نگه داری مواد غذایی، بدنه قطار و خودرو را دارد. در جدول زیر می توانید مشخصات ترکیب شیمیایی این آلیاژ را مشاهده کنید.

ترکیب شیمیایی آلیاژ 5083

همان طور که در قسمت ابتدایی مقاله اشاره کردیم، آلیاژ آلومینیوم 5083 آلیاژی عملیات حرارتی ناپذیر است، اما عملیات حرارتی آنیل (بازپخت) بر روی هر دو دسته از آلیاژهای پیرسخت شونده و کارسخت شونده قابل اجرا است. به همین دلیل در جلوی نام این آلیاژ گاه علائمی مشاهده می شوند که تفسیر هر کدام از آن ها به شرح زیر است:

  • O:  آلیاژ آنیل شده
  • H111: مقداری کار سرد شده توسط فرآیند های شکل دهی ولی کمتر از مقدار مورد نیاز برای تمپر H11
  • H32:  کار سرد شده و پایدار شده با یک چهارم سختی

قابلیت جوشکاری

آلومینیوم 5083 توسط روش های جوشکاری قوس به راحتی جوشکاری می شود، اما جوش پذیری عالی در هنگام استفاده از روش های گازی ندارد. لحیم کاری این آلیاژ نیز چندان به خوبی صورت نمی پذیرد. جهت جوشکاری آلومینیوم 5083 به خود یا آلیاژی از زیرگروه مشابه، وایر جوشکاری 5183 توصیه می شود. وایر های مناسب دیگر 5356 و 5556 می باشند. در جدول زیر می توانید خواص اتصالی مربوط به آلیاژ 5083 را ملاحظه کنید.

خواص اتصالی آلومینیوم 5083

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.08
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران