آلومینیوم 5005 ؛ نام آشنا

مقدمه آلیاژ آلومینیوم 5005 یکی از آلیاژهای کارپذیر سری 5000 آلومینیوم است که با عنصر آلیاژی منیزیوم شناخته می شود. حضور این عنصر، تغییرات زیادی در خواص فیزیکی و مکانیکی این دسته از آلیاژها ایجاد می کند که در این مقاله سعی در بررسی آن ها خواهیم داشت....

آلیاژ آلومینیوم 5005 یک آلیاژ عملیات حرارتی ناپذیر با 0.8% منیزیوم است. همان طور که می دانید، این دسته از آلیاژها با روش های کارسرد مستحکم می شوند. این روش ها می توانند شامل عملیاتی مثل اکستروژن، نورد، پرس، کشش و … باشند. اما عملیات حرارتی این آلیاژها، تاثیر چندانی بر افزایش استحکام آن ها نخواهد داشت. گرچه عملیات حرارتی آنیل (بازپخت) به جهت نفوذ اتم ها، کاهش نابه جایی های قفل شده و افزایش قابلیت شکل پذیری بر روی این دسته از آلیاژها متداول است.

ترکیب شیمیایی آلیاژ 5005

آلومینیوم 5005 یک آلیاژ با استحکام متوسط آلومینیوم است که چگالی پایین و هدایت حرارتی بسیار مناسبی دارد. این آلیاژ نسبتا نرم و شکل پذیر است که با انجام عملیات آنیل، قابلیت شکل پذیری آن افزایش هم پیدا می کند. نیروی لازم برای شکل دهی این آلیاژ، بسیار کمتر از فولاد ساده کربنی است. به همین دلیل این آلیاژ بیشتر در قالب صفحه، ورق و کویل در بازار پیدا می شود. در واقع؛ آلیاژ 5005 متداول ترین گریدی از آلیاژهای آلومینیوم است که در قالب ورق و صفحه در بازار پیدا می شود.

خواص فیزیکی آلیاژ آلومینیوم 5005

نام گذاری محصولات آلومینیوم در استاندارد ASTM

نام گذاری آلیاژهای آلومینیوم در استاندارد ASTM

بررسی مقاومت خوردگی آلیاژ 5005

آلیاژ 5005، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. مقاومت بالا در برابر خوردگی، خاصیتی است که در بین تمامی آلیاژهای سری 5000 متداول است. این آلیاژ در برابر خوردگی اتمسفری و خوردگی در محیط های قلیایی مقاومت خوبی دارد. به همین دلیل از آن در تهیه ورق های آلومینیومی مورد نیاز در صنایع ساختمان سازی، صنایع شیمیایی و نگه داری مواد غذایی استفاده می شود.

مقاومت خوردگی در آلیاژهای آلومینیوم به وسیله فیلم اکسیدی چسبنده و محافظی که بر سطح فلز تشکیل می شود، کنترل می گردد. هنگامی که این فیلم اکسیدی دچار آسیب شود، واکنش سریعی بین آلومینیوم و اکسیژن برقرار شده و ناحیه آسیب دیده ترمیم می شود. اما از آن جایی که آلومینیوم یک فلز با واکنش پذیری بالایی است، در صورتی که به صورت مستقیم در تماس با یک فلز دیگر قرار گیرد، معمولا زودتر خورده می شود (جهت بررسی قابلیت خوردگی آلومینیوم، جدول پتانسیل استاندارد خوردگی فلزات را مطالعه نمایید.)

ماشین کاری آلیاژ 5005 آلومینیوم

آلیاژ 5005 قابلیت ماشین کاری مناسبی دارد. این آلیاژ باید در سرعت های بالا و با استفاده از مایع روانکار ماشینکاری شود تا اعوجاج حرارتی در قطعه ایجاد نشود. جهت ماشین کاری باید از ابزار با سختی بالا مثل کاربید تنگستن یا فولادهای تندبر استفاده شود. همچنین سوراخ کاری و پلیسه زنی این آلیاژ نیز به راحتی امکان پذیر است.

جوش پذیری آلیاژ آلومینیوم 5005

آلیاژ 5005 به لحاظ جوش پذیری نیز وضعیت مطلوبی دارد. این آلیاژ توسط روش های قوسی و گازی به خوبی جوشکاری می شود. جوشکاری قوسی با الکترود تنگستن (TIG) و جوشکاری قوسی با گاز محافظ (MIG) متداول ترین روش هایی هستند که به این منظور استفاده می شوند. جهت جوشکاری این آلیاژ، معمولا از پرکننده های 1100، 4043 یا 4047 استفاده می شود. در بین این گزینه ها، الکترود 4043 بهترین گزینه برای جلوگیری از ترک خوردگی در قطعه است. دقت داشته باشید که در هنگام جوشکاری، آلیاژ باید خشک و تمیز باشد تا آلودگی و تخلخل در ناحیه جوش ایجاد نشود. همچنین گاز محافظ باید خشک و عاری از هر گونه هیدروژن باشد.

عملیات آنیل آلومینیوم 5005

آلیاژ 5005 در دمای 345 درجه سانتیگراد آنیل می شود. پس از آن،  نرخ سرد کردن آلیاژ اهمیتی ندارد. عملیات تنش زدایی به ندرت در این آلیاژ مورد نیاز است، ولی در صورت نیاز، می تواند در دمای حدود 220 درجه سانتیگراد انجام شود.

استحکام بخشی آلومینیوم 5005

خواص مکانیکی آلیاژ 5005

خواص مکانیکی آلیاژ 5005 آلومینیوم

کاربردهای آلیاژ آلومینیوم 5005

 • کاربرد در ساخت پوشش ها و ورقه های فلزی موج دار
 • محفظه نگه داری مواد غذایی و شیمیایی
 • قطعات آلومینیومی آندایزشده
 • تجهیزات گرمایشی و تهویه مطبوع
 • فوق های با استحکام بالا
 • لوله ها و خطوط اتصال

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.8
2 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • احسان 1399 مهر 05 شنبه

  خیلی عالیه فقط چند سوال جنس الیاژ تیرک چادر از چیه

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1399 مهر 07 دوشنبه

   درود
   از جنس های مختلفی می تونه ساخته بشه
   مثل آلومینیوم سری 6000، فایبرگلاس، فیبرهای کربن، فولاد، مواد کامپوزیتی و …

   آیا برای شما مفید بود