کتاب آلیاژ ( Alloy Digest) | چکیده اطلاعات کلی فلزات و آلیاژ ها

کتاب آلیاژ

کتاب “خلاصه آلیاژ ها” (Alloy) یک مرجع اصلی برای اطلاعات خواص مواد در خصوص فلزات و آلیاژهایی است که در سراسر جهان استفاده می شوند. کتاب خلاصه آلیاژها، اطلاعات، اشکال و ارقامی را در رابطه با ترکیب و ویژگی ها، خواص فیزیکی و مکانیکی، عملیات حرارتی، و قابلیت ماشینکاری آلیاژها ارائه نموده است. این کتاب توسط ASM International منتشر شده است.

کتاب آلیاژ  از سال ۱۹۵۲ به دلیل پوشش جامع و کیفیت بالای آن مشهور بوده است، همچنین این کتاب قابلیت کارایی، قابلیت ریخته گری برای آلیاژهای ریختگی و فرآیندپذیری برای غیرفلزات را پوشش می دهد. داده های ارزشمندی در خصوص قابلیت اتصال، تمیزی، معادلات ویژه، مشخصات عمومی، فرم های دردسترس، کاربردها و تولیدکنندگان یا توزیع کنندگان نیز درج شده است.

اشتراک های سالانه شامل هشت برگه اطلاعات در هر ماه، ارسال نامه به صورت ماهیانه و همچنین شامل نمودارها و جداول و چارت ها به علاوه یک شاخص تجمعی از ساعت ۱۹۵۲ به بعد است.

تعریف آلیاژ

آلیاژ مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی که آن‌را فلز پایه می‌گویند با یک یا چند عنصر فلزی و یا غیرفلزی است. بسته به میزان همگنی در اختلاط عناصر، آلیاژها می‌توانند تک فاز یا چند فازی باشد. هدف از آلیاژسازی، تغییر و بهبود خواص ماده مانند چقرمگی، استحکام، سختی و غیره‌ است. معمولاً آلیاژها بر اساس درصد وزنی عناصر موجودشان گزارش می‌شوند. بر اساس تعداد عناصر، آلیاژها را دوتایی، سه‌تایی و غیره می‌نامند.

به محلول جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها فلز بوده و خواص فیزیکی وشیمیایی فلزی داشته باشند، آلیاژ فلزی و به محلول‌های جامدی که حداقل یکی از اجزای آن‌ها سرامیکی بوده و خواص سرامیکی داشته باشند، آلیاژ سرامیکی گفته می‌شود.در برخی از آلیاژها پس از آمیخته شدن عناصر تشکیل دهنده آلیاژ، خواص تمام عناصر تشکیل‌دهنده در آلیاژ تشکیل شده مشاهده می‌شود. درست مانند حل شدن نمک در آب، یکی از عناصر در دیگری فقط حل می‌شود. اما در برخی از آلیاژها، فلزها چنان در هم می‌آمیزند که آرایش ذرات آن‌ها دگرگون شده و یک ترکیب شیمیایی به دست می‌آید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.5
1 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتاب Alloy Digest
۶٫۶۲M PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • ف 1397 بهمن 28 یکشنبه

  سلام خسته نباشین
  بابت مطالب خیلی خوبتون ممنون
  میشه لطفا توضیحی درباره اینکه آلیاژها ازنظر ماکروسکوپی همگن هستن ولی ازنظر میکروسکوپی نه بدین؟
  ممنون میشم

  آیا برای شما مفید بود