کتاب آلیاژ های حافظه دار و سوپرالاستیک (shape memory and superelastic alloys (K.Yamauchi

 

کتاب آلیاژ های حافظه دار و سوپرالاستیک shape memory and superelastic alloys

آلیاژ های حافظه دار گروه جدیدی از مواد هستند، که اگر با ترکیب شیمیایی مشخّص تحت عملیات حرارتی مناسبی قرار گیرند؛ توانایی بازگشت به شکل یا اندازه از قبل تعیین شده را از خود نشان می دهند.

همچنین این مواد قابلیت تبدیل انرژی گرمایی (الکتریکی) را به انرژی مکانیکی دارند و اگر گرم و سرد کردن این مواد با جریان الکتریکی کنترل شود؛ می توان حرکت های سیکلی با قابلیت تکرار در دفعات متوالی ایجاد کرد.

خاصیت منحصر به فرد این مواد بر اساس تغییر فاز در آلیاژ نایتینول می باشد. آلیاژ های حافظه‌دار خواص منحصر به فردی دارند که در آن‌ ها در نتیجه استحاله فازی، تغییر شکل برگشت‌پذیر است. این تحول زمانی که آلیاژ حافظه‌دار در معرض محرک‌ های خارجی مانند تغییر درجه حرارت و یا تنش باشد رخ می‌ دهد.

آلیاژ های حافظه دار کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارند ؛ از جمله این کاربرد ها، کاربرد های پزشکی از جمله ساخت پلاکها و ایمپلنت های پزشکی و دندانپزشکی، هوا و فضا، صنایع خودروسازی جهت کنترل موتور، صنایع الکترونی و بعضی کاربرد های دیگر می باشد.

مواد حافظه دار عملکرد های ویژه و بدیعی از خود به نمایش می گذارند که از آن جمله حس گرایی(که شامل سه بخش حرارتی یا میدان می شود) به کار انداز ضربه بالا ، میرایی بالا، پاسخ های انطباقی، قابلیت حافظه داری و سوپرالاستیسیته می باشند که قابل استفاده در وسایل مختلف مهندسی جهت سیستم های هوشمند هستند. کاربرد های آلیاژ های حافظه دار در مقاله ای فنی و مهندسی به چهار دسته زیر تقسیم بندی شده است:
۱- بازیابی آزاد
۲- بازیابی مقید
۳- محرک ها
۴- تغییرشکل سوپر الاستیک

همچنین این مواد برای مواردی از قبیل فعّال کننده (محرک بازوی عامل مکانیسم) و یا در پاسخگویی به حرارت و یا میدان مغناطیسی مفید هستند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود کتاب
7.8 مگابایت pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران