آشنایی با فوم های فلزی – Metal foams

فوم های فلزی

مقاله فوم های فلزی

آشنایی با فوم های فلزی-  Metal foams

در دهه اخیر ، دسته جدیدی از فلزات سلولی به نام فوم فلزی با خواص مکانیکی، حرارتی، الکتریکی و صوتی جدید مانند چگالی کم و در عین حال سفتی بالا و عایق بودن صوتی و حرارتی در عین نفوذپذیری گاز بالا، مطرح شده اند و جذابیت بسیاری یافته اند.

از جمله کاربردهای عمده فوم های فلزی در صنایع خودرو و هوافضا می باشد. که علت اصلی آن خاصیت جذب انرژی بسیار بالا در تنش های فشاری در این گروه مواد است.

واژه فوم معمولا به درستی به کار نمی رود، به همین دلیل پیش از بیان هر مطلب دیگری لازم است تعریف دقیقی از آن ارائه شود. طبق تعریف،فلز سلولی یک جسم فلزی است که در آن حفره گازی به صورت یک نواخت توزیع شده باشد. فلز متخلخل، زیر مجموعه ای از فلزات سلولی هستند که حفره های آن ها به یکدیگر راه دارند. بر این اساس فوم فلزی جامد ، زیر مجموعه ای از فلزات متخلخل (فلزات سلولی با حفره های بسته) هستند که مورفولوژی حفره ها در آن همان مورفولوژی حفره ها در فلز مذاب است.

روش های تولید فوم فلزی :

روش های زیادی برای تولید فلزات سلولی وجود دارد که بر اساس حالت فیزیکی فلزی که به عنوان ماده اولیه وارد فرآیند می شود ، تقسیم بندی می شود. با توجه به تعریفی که از فوم فلزی بیان شد ، در میان این روش ها ، تنها گروهی که در آنها مرحله فوم سازی در فلز مذاب انجام می شود ، پتانسیل تولید فوم فلزی را دارند. از میان روش ها ، حالت مذاب نیز ، مواردی که منجر به تولید ساختار با حفره های بسته می شوند ، روش تولید فوم فلزی محسوب می گردند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
2.5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود مقاله آشنایی با فوم های فلزی
4.5 MB pdf
دانلود روش های تولید فوم های فلزی
5.33MB pdf
دانلود مقاله روش های مربوط به تولید فوم فلزی (Production Methods for Metallic Foams) به همراه ترجمه
370KB docx

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران