SEM یا FESEM ؟ مسئله این است !

SEM یا FESEM

SEM یا FESEM ؟ مسئله این است !

بدون شک جذاب ترین بخش پژوهش های مرتبط مهندسی مواد، بخش تصویر گیری با میکروسکپ های الکترونی است. نگرانیم که آیا می توانیم عکس مورد نظر خود را از SEM یا TEM بگیریم و دقیقا به نتایجی که انتظارش را می کشیدیم برسیم.. اما چطور می توان به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد ؟ آیا هر چه بیشتر هزینه برای تصویر برداری کنیم و هر چه بیشتر تصویر بگیریم نتایج بهتر خواهند بود ؟ بله احتمالاً به نتایج بهتری خواهید رسید. اما فقط “احتمالاً ” و البته با صرف هزینه های بیشتر.
اما چطور می شود هزینه ها را به حداقل کاهش داد و به بهترین نتایج رسید ؟

  • طراحی آزمون صحیح
  • انتخاب صحیح نوع دستگاه
  • انتخاب صحیح آزمایشگاه و اپراتور
  • تحلیل نتایج صحیح

“انتخاب صحیح نوع دستگاه؟! ” بله. اگر شما هم تصور می کنید که همیشه باید به سراغ FESEM ها رفت به مثال زیر دقت کنید.

فرض کنید مسیر منزل تا محل کار شما قاصله ایست که می توان با ۱۰ دقیقه پیاده روی طی کرد. آیا شما با علم بر این موضوع،پیاده روی یا استفاده از خودرو را ترجیح می دهید یا اینکه با هلیکوپتر این مسیر را طی می کنید !؟ مشخصاً پیاده روی و استفاده از خودرو : سریعتر و کم هزینه تر است و البته عاقلانه تر! در حجم وسیعی از پژوهش هایی که در مهندسی مواد انجام می شود با توجه به آیتم سایز و بزرگنمایی و قدرتفکیک مورد نیاز، هیچ الزامی به استفاده از FESEM نیست !
یک دستگاه SEM قوی و کالیبره شده تا آیتم سایز ۵۰ نانومتر را قطعاً و با قدرت تصویر دهی می کند. در مقادیر کوچکتر از ۵۰ نانومتر تا ۲۰ نانومتر به نوع نمونه وابسته است که به تفکیک پذیری نمونه باز می گردد. این از جمله اطلاعاتیست که باید در مورد نمونه خود داشته باشید. اما در مقادیر آیتم سایز های زیر ۲۰ نانومتر نیز در موارد خاص می توان از SEM استفاده کرد .بعنوان مثال در مزوپور ها با سایز ۲۰نانومتر تصاویر SEM عالی و کافی است ! تا بزرگنمایی ۱۵۰ هزار برابر به راحتی می توان با یک دستگاه SEM تهیه کرد که این مقدار بزرگنمایی، یعنی چیزی بیش از ۸۰% تصاویر مورد نیاز در پژوهش های مرتبط با مهندسی مواد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rate
1
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران