مجموعه جزوات لحیم کاری (Soldering)

لحیم کاری یک روش اتصال دائم است که برای اتصال بسیاری از مواد مانند فلز، سرامیک و کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. روش‌های اتصال مواد بسیار متنوع هستند، و هریک از آنها کاربرد خاصی دارند. در لحیم کاری از یک ماده واسطه که به عنوان پرکننده معروف است، برای اتصال دو قطعه استفاده می‌شود. این پرکننده‌ها به صورت فویل و فیلر هستند که بسته به نوع کاربرد استفاده می‌شوند. امروزه از لحیم کاری در صنایع پیشرفته برای اتصال مواد غیر هم جنس همانند فلز به سرامیک به طور گسترده استفاده می‌شود.

دو فاکتور اصلی تعیین کننده‌ی کیفیت لحیم، دما و زمان هستند. به طور کلی گرما دادن سریع در لحیم کاری مناسب‌تر است هرچند دلیل اکثر لحیم کاری‌های ناموفق، کافی نبودن حرارت است. در صورتی که حرارت برای مدت زمان طولانی به محل اتصال قطعات برای لحیم کاری آن‌ها اعمال شود، می‌تواند باعث خراب شدن قطعه، اکسید شدن و از بین رفتن مدار و ایجاد مشکلاتی از این قبیل شود. در این مجموعه جزوه لحیم کاری ، سعی شده تا به بررسی عوامل موثر برای اجرای فرایند موفق پرداخته شود.

دمای هویه باید به قدری باشد که تنها قلع را ذوب کند و به مدار و قطعات آن آسیب نرساند. اصولا اگر دمای هویه حدود 50 درجه‌ی سانتی گراد از دمای ذوب قلع بالاتر باشد، دمای مناسبی برای هویه محسوب می‌شود و به قطعات آسیب نمی‌رساند. ضخامت سیم لحیم استفاده شده نیز عامل مهمی است. هرچه سطح مقطع سیم لحیم کمتر باشد، حرارت کمتری برای ذوب کردن آن نیاز خواهد بود.

اصولا سیم لحیم با ضخامت 6/0 تا 1 میلی‌متر برای لحیم کاری تمام مدارها مناسب است. همیشه سعی می‌شود تا از سیم لحیم با کیفیت بالا استفاده شود. سیم لحیم با آلیاژ 60 درصد قلع و 40 درصد سرب، آلیاژ مناسبی است.

لحیم کاری خوب به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. هویه‌ی مورد استفاده باید تمیز شده باشد
  2. قطعاتی که قرار است لحیم کاری شوند، باشد تمیز شده باشند
  3. پیش از لحیم کاری باید قطعات به طور فیزیکی به هم متصل شده باشند
  4. محل لحیم کاری باید پیش از شروع عملیات به خوبی گرم شده باشد
  5. پیش از تکان دادن یا جا به جا کردن محل اتصال باید اجازه‌ی سرد شدن قلع داده شود

برای ایجاد یک اتصال خوب و با کیفیت در روش لحیم کاری، آماده سازی تجهیزات و مواد بسیار حائز اهمیت است. تجهیزات لازم برای اجرای عملیات موفق عبارتند از: هویه ، گوه ، منبع حرارتی ، سیم لحیم ، محفظه نگه داری و تمیز کننده هویه ، روانساز

در این مجموعه جزوه لحیم کاری که در قسمت پیوست در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است، سعی شده تا به معرفی اصول این فرایند به صورت تئوری و عملی پرداخته شود.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود لحیم کاری
3.17MB PDF
دانلود جزوه لحیم کاری دکتر پور انوری (دانشگاه شریف)
16.95MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران