کتاب کنترل خط لوله در برابر خوردگی – Control of Pipeline Corrosion

کنترل خط لوله در برابر خوردگی

کنترل خط لوله در برابر خوردگی

کتاب کنترل خط لوله در برابر خوردگی – Control of Pipeline Corrosion – A. W. Peabody

واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی سطح خارجی و داخلی لوله های فولادی و اتصالات آنها با عوامل محیطی و تخریب تدریجی آنرا خوردگی گویند. خوردگی ، واکنشی نامطلوب است که سبب جدا شدن اتمهای سطح فلز و تخریب ساختار فیزیکی آن می شود. شدت و میزان خوردگی با توجه به محیط استقرار خط لوله ، نوع سیال عبوری، درجه حرارت و غلظت ماده خورنده متفاوت است. همچنین عوامل دیگری مانند تنش های مکانیکی و فرسایشی می تواند به خوردگی کمک کند.
خوردگی شیمیایی فلزات از جمله مشکلات اساسی و هزینه ساز صنایع بزرگ به خصوص صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و آب و فاضلاب به شمار می رود. لوله های انتقال و توزیع سوخت و آب، اسکله ها، کشتی ها، کندانسورها، دکل های انتقال نیرو، مخازن ذخیره سوخت و دیگر سازه های مدفون و یا شناور در یک الکترولیت، متناسب با شرایط و با توجه به ساختار متالورژیکی خود، خورده شده و بعد از مدتی کار سیستم را مختل کرده و منجر به ضرر و زیان های غیر قابل پیش بینی می‌شوند. سالیانه هزینه‌های زیادی در سراسر جهان صرف نگهداری سازه‌های فلزی و محافظت از آنها در مقابل خوردگی می‌شود یکی از این موارد خطوط لوله انتقال نفت، گاز و آب است.

در میان تاسیسات فرآوری نفت خام، بیشترین میزان خوردگی در واحدهای نمک زدایی و به دلیل جداسازی نمک از نفت و تولید پساب می باشد. به طور کلی می توان گفت شدت خوردگی در بخش انتقال پساب بسیار زیاد و علی رغم تزریق مواد کنترل کننده، خوردگی همچنان غیر قابل کنترل می باشد. اما با توجه به تحقیقات صورت گرفته استفاده از پوشش سطح داخلی لوله می تواند خسارت های ناشی از فرایندهای خوردگی را تاحد زیادی کاهش دهد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود کتاب Control of Pipeline Corrosion
9.8 MB pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران