چسب های مگاپوکسی جایگزینی مناسب برای دوغاب!

محصولات مگاپوکسی (انواع رزین و چسب) کمک شایانی به صنایع مختلف از جمله کشتیرانی ها، سازه های فولادی، الکترونیک و ساختمان کرده اند. این موضوع بالاخص در صنعت ساختمان، به جهت افزایش ایمنی و حفظ استانداردهای آن بیشتر به چشم می آید.

همان طور که می دانید، سنگ از جمله مصالح سنگین وزنی است که به جهت برتری نسبت به دیگر مصالح، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. زیبایی و اصالت در کنار ماندگاری و دوام و مقاومت بسیار در برابر شرایط آب و هوایی سخت، تنها گوشه ای از مزیت های رقابتی سنگ است؛ اما علاوه بر موارد فوق، مهندسین ملزم به رعایت اصولی همچون کنترل وزن ساختمان هستند؛ بنابراین کاربرد سنگ هایی با تراکم بالا و در نتیجه وزن کمتر می تواند نخستین راهکار پیشنهادی باشد؛ اما این به تنهایی کافی نیست و نحوه اتصال موضوع مهم دیگری است که متاسفانه هنوز در کشور ما به طور گسترده جدی گرفته نشده است و در بیشتر موارد شاهد استفاده از همان روش های قدیمی یعنی ملات سیمانی هستیم.

ملات متشکل از سیمان، ماسه، آب و … است که بنابر نوع کاربری آن می تواند به صورت های مختلفی ترکیب و در موارد گوناگونی استفاده شود. به همین خاطر میزان ترکیب و نوع مواد برای هرکدام متفاوت است. یکی از پرمصرف ترین نوع ملات ها، سیمانی است که سیمان پرتلند نقش ماده چسباننده آن را بر عهده دارد و ماسه به عنوان ماده پرکننده اش ایفای نقش می کند.

اما مشکلات استفاده از دوغاب و ملات سیمانی چیست؟

با وجود اینکه این شیوه اتصال معمول و رایج است؛ اما مشکلات و معایبی متعددی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره کرده ایم:

وجود مواد آلی باعث می شود که ملات دیرتر خود را بگیرد. همچنین وجود مواد سولفاتی (که این مواد می توانند در آب، ماسه و یا حتی آجر استفاده شده در دیوار وجود داشته باشند) می تواند به راحتی باعث از هم گسیختگی ملات شود. به همین خاطر، در مواردی که امکان وجود سرما یا حمله سولفاتی (حتی به میزان کمی) باشد، عیار سیمان بیشتری در ملات استفاده می شود که می تواند در هنگام نشست های نامتعادل سبب بروز ترک های بزرگی شود.

حال تصور کنید به ازای هر متر مربع کار، علاوه بر وزن سنگ، حجم زیادی از ملات سنگین هم اضافه شود!

از طرفی آب برف و باران می تواند به بندکشی ها نفوذ کند و تا داخل ساختمان هم سرایت و مشکل ایجاد کند.

موضوع دیگر که پیش تر هم اشاره شد، سرماست. استفاده از ملات در مناطق سردسیر و هوای سرد بسیار سخت و بعضا غیرممکن است! علاوه بر این، اگر از آب مناسبی برای مخلوط استفاده نشود (برای مثال آب برکه یا آب کثیف دیگر) بر مقاومت ملات تاثیر منفی خواهد گذاشت. حتی اگر در مخلوط ملات سیمانی ذره ای مایع حاوی شکر نظیر نوشابه یا شربت اضافه شود، گیرایی سیمان کم می شود و چسبندگی مصالح به درستی صورت نمی گیرد.

پس دادن رنگ ملات سیمانی به سطح سنگ موضوع مهم دیگری است که بعد از گذشت مدت زمانی از نصب رخ می دهد. این مورد یکی از بزرگترین معایب ظاهری است که غیر قابل چشم پوشی است و بیش از هر قسمت دیگری در نمای سنگی ساختمان به چشم می خورد.

مشکلات و معایب استفاده از دوغاب سیمانی

اما مهلک ترین خطر کاربرد ملات، عدم اتصال ایمن است. در بسیاری موارد، رها شدن و سقوط سنگ نما موجب گرفتن جان عابران پیاده و تحمیل خسارات جبران ناپدیری می شود. بنابراین مهندسین باید به دنبال راه چاره ای برای جایگزینی ملات باشند. اما چه چیزی می تواند این نواقص را بپوشاند؟

خرید چسب مگاپوکسی می تواند گزینه ای مطمئن به جای ملات سیمانی باشد

همه ی این مشکلات و معایب، مهندسین را بر آن داشت تا به دنبال راهی مطمئن، سبک، مقاوم و حتی مقرون به صرفه باشند. چسب سنگ دقیقا همان چیزی بود که به تمام این مشکلات پایان داد.

این چسب ها با عنوان اتصال خشک جایگزین مناسبی برای دوغاب و ملات سیمانی شده اند و با استفاده در چهارگوشه و مرکز سنگ می توانند اتصالی قوی با سطح زیرین آن برقرار کنند. نکته جالب این است که تفاوتی نمی کند که سطح زیرین این سنگ از آجر، بتن، آهن یا هر جنس دیگری باشد!

از آنجایی که چسب سنگ تنها 10 درصد مساحت سنگ را می پوشاند، قسمت اعظمی از فضای بین سنگ و دیوار خالی می ماند و محفظه هوایی ایجاد می شود که باعث ایجاد عایق صوتی، رطوبتی و گرمایی برای ساختمان می شود.

یکی از بزرگ ترین کمپانی های تولید کننده انواع چسب و رزین، شرکت Vivacity Engineering Pty.Ltd استرالیا، تحت برند (Megapoxy) است. این شرکت یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان مصالح ساختمانی است که نمایندگی های فروش متعددی در سراسر دنیا دارد. در ایران نیز بازرگانی ایران اسلب نمایندگی فروش این محصولات را بر عهده دارد .

برند مگاپوکسی تولید کننده انواع چسب و رزین

چسب های مگاپوکسی ماده ای با ساختار دوجزیی و بر پایه رزین اپوکسی هستند. آنچه موجب وجه تمایز محصولات مگاپوکسی نسبت به محصولات مشابه شده است، بهره مندی این شرکت از باکیفیت ترین مواد اولیه تحت استانداردهای جهانی است؛ از این رو شاهد استقبال گسترده ای از محصولات آن در سراسر دنیا هستیم.

این کمپانی به منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده و تقلب از محصولاتش، بر روی کلیه کالاهای خود اقدام به نصب هولوگرام های مخصوص نموده و به این ترتیب زمینه رضایت و آسودگی خاطر مشتریان خود را فراهم کرده است .

مزایای استفاده از چسب های مگاپوکسی

 • این محصولات در برابر فشار مقاوم بوده و در دمای 90+ تا 30- درجه سانتیگراد بدون هیچ گونه تنش و نرم شدگی قوام خود را حفظ می کنند.
 • استفاده از این چسب ها موجب سبک سازی ساختمان و حفظ استانداردها می شود؛ به گونه ای که به ازای هر 100 متر مربع نمای ساختمان، 10 تن ملات حذف می شود!
 • با توجه به استفاده این چسب ها به صورت لقمه ای در پنج نقطه، وزن هر سنگ روی همان سنگ قرار دارد. از طرفی چون در وسط سنگ (نقطه ثقل سنگ) از چسب استفاده شده است، تا حد زیادی از ترک خوردن آن جلوگیری می کند. همین موضوع موجب افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله خواهد شد.
 • از آنجایی که بیش از 50 درصد مواد تشکیل دهنده این محصولات را املاح معدنی تشکیل می دهد، این محصولات ضد حریق بوده و در تماس با آتش ممکن است تغییر رنگ دهند؛ اما ساختارشان تغییری نمی کند.
 • صرفه جویی در زمان، تمیزی کار و افزایش سرعت نصب تا حدود 4 برابر در مقایسه با استفاده از ملات است.
 • در یک برآورد کلی به لحاظ هزینه ای هم به صرفه تر از روش هایی همچون ملات سیمانی است.
 • قابل استفاده برای هر دو محیط بیرونی و داخلی ساختمان و مناسب برای هر ارتفاعی است. تفاوتی هم نمی کند که برای یک ساختمان نوساز یا برای مرمت یک بنای تاریخی مورد استفاده قرار گیرد.
 • چسبندگی قوی این چسب ها مناسب برای هر نوعی از مصالح ساختمانی نظیر انواع سنگ (مرمر، گرانیت و …)، سطوح فلزی و چوب است؛ از این رو در صورت استفاده از بهترین برند چسب و رعایت دستورالعمل های آن می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن کاری تضمین شده، ایمن و باکیفیت ارائه دهید. به این ترتیب نگران حوادث تلخ و ناگواری همچون سقوط سنگ نخواهید بود.

معرفی محصولات مگاپوکسی

محصولات تولیدی توسط کمپانی Vivacity Engineering Pty.Ltd شامل انواع رزین و چسب است که هر یک مناسب کاربردی خاص است. از جمله پرکاربرد ترین این چسب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مگاپوکسی PM  
 • مگاپوکسی PF
 • مگاپوکسی P1
 • مگاپوکسی 69
 • مگاپوکسی H
 • مگاباند
 • مگاپوکسی MC
 • مگاپوکسی HX

فروش چسب مگاپوکسی PM

مشخصات فنی و نحوه عملکرد چسب های مگاپوکسی

تمام این محصولات از دو گالن با درب های آبی و قرمز (Part A و Part B) تشکیل شده اند و شامل دستورالعمل هایی در رابطه با نسبت اختلاط و نحوه ترکیب، مدت زمان لازم برای اجرا، حداقل بازه زمانی گیرایی، زمان لازم برای گیرایی کامل و اطلاعات فنی همچون مقاومت کششی، مقاومت کششی برشی، مقاومت فشاری و مقاومت خمشی هستند. برای خرید و مشاهده اطلاعات کامل تر و نحوه استفاده از چسب مگاپوکسی به وب سایت ایران اسلب مراجعه کنید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
3 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • رسول قجاوند 1400 آذر 04 پنجشنبه

  اینکه باعث میشه سرعت نصب سنگ تا 4 برابر بیشتر بشه خیلی خوبه.

  آیا برای شما مفید بود
 • کیوان شاهین 1400 مهر 28 چهارشنبه

  چقدر جالب بود، هزینه این چسب‌ها چقدره؟

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 آبان 06 پنجشنبه

   برای مشاهده محصولات و هزینه این چسب ها به وبسایت ایران اسلب مراجعه کنید.

   آیا برای شما مفید بود