چسباندن کامپوزیت به فلز بدون نیاز به چسب !

چسباندن کامپوزیت به فلز

چسباندن کامپوزیت

چسباندن کامپوزیت به فلز بدون نیاز به چسب ! – Bonding composite to metal with no adhesives

تحقیق روی پروژه ­ی آریل هیپرکار (Ariel Hipercar) توسط شرکت علوم مهندسی سطح Powdertech، فرآیندی را توسعه داده است که برای اتصال کامپوزیت فیبر شیشه ­ای پلی پروپیلن (Polypropylene) به فلز آلومینیوم به منظور کاربرد در شاسی خودرو، هیچ­گونه چسبی را نیاز ندارد.

این فرآیند که اتصال پودر (Powderbond) نامیده می­شود، بخشی از پروژه­ی سرمایه­ گذاری نوآوری انگلستان است که سولماک (SOLMAC)  نام دارد. این فرآیند هیچ­گونه آماده­ سازی سطحی برای پلیمر نیاز ندارد، دوره ­ی اکتیواسیون نداشته و تک مرحله ­ای است. پودر پوشش داده شده­ی آلومینیوم به همراه پلی پروپیلن درون قالب قرار داده می­ شود.

سیمون ساندرز (Simon Sounders) ، موسس شرکت آریل موتور، گفت: “این فرآیند تمیز و سریع است، و استحکام اتصال به مقدار قابل توجه ای فراتر از روش­ های مبتنی بر چسب است”.

یک شاسی معمولی از چند قطعه ­ی مجزای سخت شده تشکیل شده است که به هم جوشکاری و متصل شده­اند. با ایجاد اتصالات کامپوزیتآلومینیوم در یک قالب، تعداد قطعات استفاده شده در شاسی­ های شرکت هایپرکار تا ۷۵% کاهش می­یابد. همچنین اتصال فلزات و کامپوزیت­ ها در حالت تک فاز، آزادی زیادی در طراحی ایجاد می­نماید.

رییس شرکت Powdertech، جیمز گرنت (James Grant) ، می­گوید: “با استفاده ازاین فرآیند می­توان شکل­ های پیچیده را به ساختار کامپوزیتی ریخته­ گری کرد و ویژگی ­هایی مانند فلزات استحکام بالا را ایجاد نماید”.

منبع :

materialsforengineering.co.uk

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
3
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران