پلاستیکی که خودش را تعمیر می کند!

پلاستیکی که خودش را تعمیر می کند!

plastic repair itself

پلاستیکی که خودش را تعمیر می کند!

[box type=”shadow” align=”alignright” ]

موبایلی را تصور کنید که هرگز خش بر نمی دارد و صفحه نمایش آن همیشه مثل روز اول است. یا اتومبیلی که رنگ پریدگی ها و خراش های روی بدنه خود را تعمیر و ترمیم می کند.[/box]

این روزها عادت کرده ایم که تخیلات سال های نه چندان دور بشر را در حالی ببینیم که رنگ واقعیت به خود گرفته اند. بعد از تولید نمایشگر های انعطاف پذیر نوبت به ساخت موادی رسیده است که می توانند در صورت آسیب دیدن، خودشان را بازسازی و ترمیم کنند. اخیرا توسط محققان امریکایی، اولین ماده پلاستیکی که می تواند خودش را ترمیم کند به دنیا معرفی شد. این ماده که امکان تولید صنعتی و انبوه آن نیز وجود دارد، درست مثل بدن جانداران که می تواند زخم های خود را ترمیم کند، توانایی بازسازی قسمت های آسیب دیده خودش را دارد.

مدیر این تیم تحقیاتی می گوید :” این ماده یک نوع پلیمر خاص است و مانند همه پلیمر ها از زنجیره های ملکولی به هم پیوسته تشکیل شده است. با این تفاوت که اگر بین زنجیره های ملکولی این ماده فاصله ای ایجاد شود (مثل یک شکاف یا بریدگی)، قسمت آسیب دیده به رنگ قرمز تغییر رنگ پیدا می کند. اگر این قسمت آسیب دیده در معرض نور قرار بگیرد، به صورت شگفت انگیزی زنجیره های ملکولی دوباره به یکدیگر پیوند می خوردند و قسمت آسیب دیده کاملا ترمیم می شود.”این کشف عظیم، به زودی می تواند سرمنشا تحولات بزرگی در تولیدات صنعتی و بهداشتی شود.

موبایلی را تصور کنید که هرگز خش بر نمی دارد و صفحه نمایش آن همیشه مثل روز اول است. یا اتومبیلی که رنگ پریدگی ها و خراش های روی بدنه خود را تعمیر و ترمیم می کند. و صد ها و هزاران مثال دیگر.

این کشف، به یکی دیگر از تخیلات همیشگی انسان برای ساخت وسایلی که خودشان را ترمیم می کنند جامه عمل خواهد پوشاند.

[box type=”info” align=”alignright” width=”1124″ ]منبع : smithsonianmag.com [/box]

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران