پدیده های انتقال

پدیده های انتقال در مهندسی مواد

 An Introduction to Transport Phenomena in Materials Engineering – David Gaskell

Transport Phenomena in Materials Processing – Poirier , Geiger

 Introductory Transport Phenomena – R. Byron Bird

Fundamentals of Heat and Mass Transfer, Bergman, Lavine, Incropera

 

به مکانیزم‌های مختلفی که توسط آنها ذرات یا کمیت‌ها از مکانی به مکانی دیگر انتقال می‌یابند پدیده های انتقال گفته می‌شود. سه نوع عمدهٔ پدیده‌های انتقال عبارت‌اند از انتقال جرم، انتقال حرارت، انتقال اندازه حرکت (مکانیک سیالات). انتقال جرم، مبحثی در مهندسی شیمی و یکی از شاخه‌های پدیده های انتقال است که به بررسی انتقال ماده در اثر اختلاف پتانسیل شیمیایی می‌پردازد. در بسیاری از فرایندهای صنعتی مهندسی شیمی تغییر غلظت ماده‌های درگیر در یک واکنش و ساخت فراورده‌ای دیگر مورد نیاز است. در بسیاری از این جداسازی‌ها دگرگونی(تغییر) شیمیایی نداریم و خود ماده‌ها دست‌نخورده باقی می‌مانند.

دگرگونی تنها فیزیکی بوده و به عبارت دیگر جداسازی انجام می‌دهیم. برای این جداسازی روش‌های گوناگونی است. برای نمونه، برای محلول‌ها گاهی از روش تقطیر بهره می‌گیرند. هر گونه حرکت ذرات مواد انتقال جرم نامیده نمی‌شود مانند بوییدن گل یا انتقال نفت از راه خط لوله ولی حل شدن قند در آب یا عصاره‌کشی با استفاده از حلال انتقال جرم است. انتقال اندازه حرکت مقدار اندازه حرکتی است که ذره ای به ذره دیگر منتقل می کند. مطالعه انتقال اندازه حرکت در علومی چون فیزیک، شیمی و مهندسی کاربرد دارد. در این پست آخرین نسخه از  کتب پدیده های انتقال از گایگر، گسکل، و بِرد جهت دانلود در اختیار شما قرار گرفته است. همچنین حل المسائل کتاب گایگر، بهمراه نمونه سوالات امتحانی این درس در دانشگاه های کشور نیز قابل دریافت است.

این پست به روز رسانی می شود بنابراین درصورتیکه شما نیز نمونه سوال امتحانی از این درس موجود دارید می توانید آنرا برای ما از طریق این فرم ارسال نمایید.

سمیه خیری
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

  • رضاپنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ساعت ۰۹:۵۲:۳۸

    سلام
    حل مسائل کتاب انتقال حرارت گسکل رو نیاز دارم.
    ممنون میشم کمک کنید.

  • پویادوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ در ساعت ۰۰:۱۸:۴۴

    سلام . حل مسائل کتاب گسکل انتقال حرارت رو نیاز دارم ممنون میشم

دیدگاه خود را بنویسید