هندبوک تست ذرات مغناطیسی ASNT MT

هندبوک تست ذرات مغناطیسی ASNT MT
هندبوک تست ذرات مغناطیسی ASNT MT

تست ذرات مغناطیسی (MT) یکی از روش های NDT جهت تشخیص ترک و دیگر ناپیوستگی های سطحی و زیر سطحی در مواد فرومغناطیس است. در این روش حداکثر حساسیت تست در سطح قطعات بوده و با افزایش عمق عیوب به مراتب از حساسیت تست کاسته می شود.

چگونگی تشخیص عیوب در روش تست ذرات مغناطیسی (MT) بدین ترتیب است که هنگام تشکیل یک میدان مغناطیسی در قطعه عیوبی که در جهت عمود بر میدان قرار گرفته اند باعث انحراف و پیچیدگی خطوط میدان مغناطیسی شده و یک نشتی در آن منطقه ایجاد می کنند. مقداری از ذرات پودر آهن اعمال شده بر روی قطعه در محل نشتی میدان تجمع پیدا کرده و علائمی را تشکیل میدهند که نمایانگر محل، شکل و اندازه ناپیوستگی ها است.

برای تست عیوب سطحی و زیر سطحی تست ذرات مغناطیسی(MT) کاربرد فراوان دارد. این روش به خاطر قابلیت آن در پیدا کردن عیوب زیر سطحی که به سطح راه پیدا نکرده اند در مورد مواد فرو مغناطیسی ، ترجیح داده می شود به خاطر وجود این مزیت نسبت به تست مایعات نافذ، برای تمام مواد فرومغناطیسی استفاده از روش تست ذرات مغناطیسی روش مرسومی می باشد. عمده کاربرد صنعتی تست ذرات مغناطیسی در تست  نهایی، حین فرآیند ، کنترل کیفیت ، تعمیرات و نگهداری ماشین آلات و در صنایع ، سایت ها  و بازرسی قطعات بزرگ خواهد بود.

آزمون ذرات مغناطیسی، روش حساسی برای شناسایی عیوب سطحی و برخی عیوب نزدیک به سطحی قطعات فرو مغناطیسی است. با مغناطیسی نمودن یک قطعه فرومغناطیسی، ناپیوستگی مغناطیسی که تقریباً در راستای عمود بر جهت میدان مغناطیسی واقع است، موجب ایجاد یک میدان نشتی قوی می‌شود. این میدان نشتی در رو و بالای سطح قطعه مغناطیس شده حضور داشته و می‌تواند توسط ذرات ریز مغناطیسی آشکار شود. پاشیدن ذرات خشک یا ذرات مرطوب با یک مایع محلول بر روی سطح قطعه، موجب تجمع ذرات مغناطیسی روی عیب خواهد شد. 

در این پست هندبوک تست ذرات مغناطیسی ASNT MT ویرایش دوم جهت دانلود در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
2 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود Nondestructive Testing Handbook (vol.6)
54.9MB pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • منصور نباتی 1399 شهریور 25 سه شنبه

  فایلی که گذاشتین مشکل داره و غیر قابل استفاده است.

  آیا برای شما مفید بود
 • مهدي 1397 اسفند 05 یکشنبه

  سلام
  فایل مشکل داره، دانلود میشه ولی باز نمیشه
  با تشکر

  آیا برای شما مفید بود