مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح تولید پوشش دهی تحت خلا

امکان سنجی مقدماتی طرح تولید پوشش دهی تحت خلا

پوشش دهی تحت خلاء

مقدمه 

پوشش دهی تحت خلا هر چند امروزه دیگر تکنیک چندان جدیدی محسوب نمی شود و در دنیا کاملاًشناخته شده می باشد، اما از طرفی دائماً در حال پیشرفت و تکامل بوده و از سوی دیگر در کشور ما هنوز بهدرستی و بطور کامل شناخته نشده و در حد لازم از آن بهره گیری نمی شود.

معرفی تکنیکهای پوشش دهی تحت خلا

پوشش دهی تحت خلا عبارت است از ایجاد یک پوشش ( فلزی، آلیاژی، سرامیکی و …. ) بوسیله ترسیب نمودن بخارات ایجاد شده تحت شرایط خلأ از ماده مورد نظر، بر روی یک پایه (سابستریت) مناسب. اصول کلی روش به این صورت است که ابتدا در محفظه ای قطعات اولیه بدون پوشش، در مکانهای مخصوص خود قرار گرفته و به کمک واحد تولید خلأ ( پمپ خلأ ) میزان خلأ لازم ایجاد می گردد. سپس به روش مناسبی (حرارت دهی توسط رشته مقاومت دار، بمباران یونی و یا الکترونی ) فلز یا هرجس می را که باید بر روی سطح مورد نظر ( سابستریت ) بنشانند از حالت جامد بصورت بخار تبدیل می نمایند. بدلیل کم بودن دمای سابستریت نسبت به بخارات ایجاد شده، فلز یا جسم مورد نظر بر روی سابستریت تغییر حالت داده و مجدداً به شکل جامد تبدیل می شود. بدین صورت روکش فلزی یا پوشش مورد نظر بر روی سابستریت تشکیل می گردد.

تفاوت روش های مختلف پوشش دهی تحت خلأ عمدتاً در نحوه تهیه بخارات جسم پوشش دهنده و نیز چگونگی نشاندن آن بر روی سطح سابستریت ( جسمی که پوشش داده می شود ) م یباش د. روش مورد استفاده در واحد حاضر، تکنیک پوشش دهی فی زیکی تحت خلا با بکار گیری المنت حرارتی بعنوان منبع تبخیر فلز می باشد.

تکنیکهای پوشش دهی تحت خلأ اصولاً از پیشرفته ترین و جدید ترین روشهای پوشش دهی به شمار می روند. کارآیی و کیفیت مطلوب پوششهای ایجاد شده را می توان بر حسب نیازهای کار ی و با استفاده از روش مناسب پوشش دهی تحت خلأ تضمین نمود . خواص پوششهایی که بدین روش میتوان بدست آورد، با خواص پوششهای بدست آمده از روشهای دیگر متفاوت می باشد. بنابراین میتوان پوششهایی بدست آورد که دارای درجه خلوص زیادتر، اکسیدهای کم، شفافیت خوب، ضخامت بسی ار نازک و ساختمان غیر کریستالی بوده و روی قطعات فلزی و غیر فلزی قابل آبکاری هستند . مزیت قابل توجه روشهای تحت خلأ این است که عمدتاً به دلیل کاهش قابل توجه ضخامت پوششهای ایجاد شده ، نسبت به روشهای دیگر اقتصادی تر هستند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح تولید پوشش دهی تحت خلا
1MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران