مواد شیمیایی مرک (Merck)

اگر در حوزۀ علوم آزمایشگاهی سررشته داشته باشید، حتما نام مواد شیمیایی مرک را شنیده اید. شرکت مرک مواد شیمیایی مختلفی در خلوص بالا و با استانداردهای روز آمریکا و اروپا تولید می کند. اعتبار مواد شیمیایی این شرکت تا حدی بالاست که به عنوان رفرنس و و استاندارد نیز کاربرد دارد! در این مقاله با شرکت مرک آشنا می شویم. همچنین سعی می کنیم راهنمای مناسبی برای تهیۀ مواد شیمیایی مرک اورجینال ارائه دهیم.

کاربردهای مواد شیمیایی مرک

آشنایی اولیه با شرکت مرک

مرک یک موسسه آلمانی در حوزۀ داروسازی، مواد شیمیایی و علوم سلامت است. این شرکت قدیمی ترین عرضه کننده مواد شیمیایی و دارویی در جهان است. مرک در تمام قاره ها نمایندگی فروش و عرضه دارد؛ اگر چه مراکز اصلی تحقیق و توسعۀ آن در شهرهای دارمشتاد، بوستون، توکیو و پکن هستند. شرکت مرک در سال ۲۰۱۸ در حالی تولد ۳۵۰ سالگی خود را جشن گرفت که یک تفاهم نامه استراتژیک با دانشگاه تکنولوژی دارمشتاد آلمان امضا کرد. گروه مرک هم اکنون حدود ۲۵۰ شرکت در ۱۲۰ کشور دنیا دارد.

تاریخچه شرکت مرک

اولین جرقه های تاسیس مرک به کشور آلمان و سال ۱۶۶۸ باز می گردد. سالی که «فردریش ژاکوب مرک» داروخانه ای به نام «فرشته» را در شهر «دارمشتاد» آلمان تاسیس کرد. این داروخانه حدود ۱۵۰ سال به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه ادارۀ آن در سال ۱۸۱۶ به دست «امانوئل مرک» (از نوادگان فردریش) افتاد.

امانوئل به لطف پشتوانۀ علمی که داشت، با جداسازی چند «آلکالوئید» مختلف، داروهایی را اختراع کرد. شرکت مرک در سال 1827 این دارو ها را به پخش عمده رساند. در ادامه فعالیت های این شرکت، در سال 1890 مرک مواد شیمیایی غیر دارویی را نیز به سبد محصولات خود اضافه کرد. 

امانوئل مرک از موسسان شرکت مرک

تاسیس مرک در آمریکا

امانوئل در سال ۱۸۵۴ از دنیا رفت. پس از او مدیریت شرکت به وارثان او یعنی جورج، کارل، ویلهم و بقیه رسید. در سال ۱۸۹۱ ، جورج نمایندگی مرک خود را در نیویورک آمریکا تأسیس کرد. در آن زمان نام شرکتی که جورج تاسیس کرد Merck & Co بود.

این شرکت پس از جنگ جهانی اول مصادره شد و به عنوان یک شرکت مستقل در ایالات متحده شروع به کار کرد. در واقع نسخۀ آمریکایی این شرکت، از اختیار مرک دارمشتاد خارج شد. لازم به ذکر است در ادامۀ این مقاله هرگاه نام از شرکت مرک می بریم، منظور مرک آلمان است.

شکوفایی دوباره مرک آلمان

اصلاحات مالی آلمان در ۲۰ ژوئن ۱۹۴۸ سبب تحول اقتصادی این کشور شد. این تحول مثبت اقتصادی، فروش مواد شیمیایی مرک آلمان را به شدت افزایش داد. پس از آن داروهای مهمی توسط این شرکت عرضه شد. داروهایی نظیر داروی سرماخوردگی «ناسیوین»، هورمون «سستافورتین» و آنتی بیوتیک «رفوباسین» و … پس از آن مرک مواد شیمیایی مختلف را توسعه و عرضه کرد.

شرکت مرک پس از شکوفایی دوباره، کمپانی های مختلفی را خریداری کرد و به زیر مجموعه های خود اضافه کرد. بسیاری از این شرکت ها سهام بسیاری ارزشمندی داشتند. همچنین هر کدام بودجه های هنگفتی را به خود اختصاص داده بودند.

شرکت های تابعه مرک آلمان

وضعیت کنونی شرکت مرک

مرک آمریکایی که توسط جورج تاسیس شده بود، امروز با  نام های Merck Sharp و (Dohme (MSD فعالیت می کند. این شرکت در پایان سال ۲۰۱۱ حدود ۸۶،۰۰۰ کارمند در ۱۲۰ کشور جهان داشت و هم اکنون یکی از ۵ شرکت برتر دارویی در سراسر جهان محسوب می‌شود.

مرکز اصلی مرک آلمان هنوز هم در شهر دارمشتاد است. این شرکت در نمایندگی های تابعۀ خود در ۶۶ کشور دنیا حدود ۵۶۰۰۰ کارمند دارد. گروه های تولیدی این شرکت بیش از ۲۰۰۰۰ نوع محصول شیمیایی و دارویی خاص تولید می کنند. اگرچه در سال ۱۹۹۵ این شرکت از حالت خصوصی خارج و وارد سهامی عام شد. اما هنوز هم ۷۰ درصد سهام این شرکت متعلق به خانوادۀ مرک است.

مرک از بزرگترین تولید کنندگان مواد دارویی جهان

گریدهای مواد شیمیایی مرک

کمپانی مرک مواد شیمیایی را در گرید های مختلفی ارائه می کند که حتما باید با آن آشنا باشید. این گرید های متنوع بر اساس کاربرد مورد نظر متقاضی تولید می شوند و هر یک خلوص خاص خود را دارند.

گریدهای محصولات شیمیایی مرک آلمان

راهنمای یافتن کد مواد شیمیایی مرک

کد مرک ماده معمولا یک عدد ۶ رقمی است. برای خرید مواد شیمیایی مرک لازم است کد هر ماده را بدانیم. دانستن نام ماده یا شمارۀ CAS آن فایده ای ندارد. منظور از کد مواد شیمیایی در واقع Catalogue Number ماده مورد نظر است. اگر چه CAS Number را هم می توان به عنوان کد مواد شیمیایی در نظر گرفت، اما برای سفارش مواد شیمیایی آزمایشگاهی فقط باید از Catalogue Number استفاده کنیم.

برای یافتن کد ماده شیمیایی مورد نظر، ابتدا لازم است وارد سایت merckmillipore.com شوید. سپس نام مادۀ شیمیایی را به انگلیسی جست و جو کنید.

راهنمای یافتن کد مواد شیمیایی مرک

در صفحه نتایج جستجو همه محصولاتی که با جستجوی ما همخوانی دارند نمایش داده می شوند. اینجا لازم است ما جزئیات نتایج را بررسی کرده و محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم. در این صفحه برای هر محصول دو کد نمایش داده می شود. یکی CAS Number و دیگری Catalogue Number.

راهنمای شناسایی کد محصولات شیمیایی مرک

حال اگر روی یکی از محصولات نمایش داده شده کلیک کنیم، صفحه جزئیات کامل آن محصول باز می شود. در همین صفحه جدول انواع بسته بندی محصول وجود دارد. برای مثال برای استون که Catalogue Number آن ۱۰۰۰۲۲ است، دو نوع بسته بندی مختلف وجود دارد.

مطابق جدول زیر، هر کدام از این بسته بندی ها Catalogue Number منحصر به فرد دارد. این کد یک عدد ۱۰ رقمی است که ۶ رقم آن مربوط به Catalogue Number ماده مورد نظر بوده و ۴ رقم بعدی کد یکتایی است که مشخصات بسته بندی را نشان می دهد.

کاتالوگ نامبر مواد شیمیایی مرک

راهنمای تشخیص مواد شیمیایی مرک اصل

متاسفانه به دلیل تحریم های آمریکا، نمایندگی رسمی کمپانی مرک در ایران وجود ندارد. از این رو نمونه های تقلبی مواد شیمیایی مرک به وفور در کشور ما وجود دارند. این مسئله سبب شده بسیاری از خریداران و مصرف کنندگان آزمایشگاهی دچار زیان شوند.

متاسفانه در این نمونه های تقلبی، بسته بندی، کد مواد شیمیایی مرک درج شده روی محصول و شکل ظاهری کاملا با نمونه های اورجینال برابری می کنند. همین مسئله موجب سردرگمی خریداران شده است. برای اطمینان از خرید محصولات اصل مرک، راه هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مشورت با سایر مصرف کنندگان و خریداران

افرادی که سابقۀ طولانی در مصرف مواد شیمیایی داشته باشند، می توانند بهترین راهنمای شما باشند. این افراد می توانند تجربیات یافتن مواد شیمیایی مرک اورجینال و شرکت های عرضه کننده را در اختیار شما قرار دهند. همچنین می توانید با کارشناسان آزمایشگاه ها در مراکز مختلف تماس نیز تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست راهنمایی کنید.

آنالیز خواص و درصد خلوص

در این روش ابتدا نمونه ای با مقدار و هزینۀ حداقل تهیه می شود. سپس آنالیزهای مختلفی از جمله آنالیز پراش اشعه ایکس (XRD) روی آن انجام می گیرد. پس از اطمینان از ترکیب، کیفیت و درصد خلوص در آزمایشگاه، اقدام به خرید مقدار مورد نیاز از شرکت مورد نظر می شود.

گرفتن ضمانت کتبی از فروشنده

این روش نسبتا هوشمندانه تر است. در این روش لازم است از فروشنده یک ضمانت کتبی مندرج روی فاکتور خرید گرفته شود. ضمانتی مثلا با این متن: «اگر در آزمایش محصولات مرک مواد شیمیایی خریداری شده خواص نمونۀ اصلی را نداشته باشند، تمام هزینه مرجوع شود.»

البته حتما چک کنید که فاکتور شرکت مربوطه دارای آدرس، مهر و شماره تماس ثابت باشد. همچنین نام و لوگوی شرکت فروشنده روی فاکتور حک شده باشد. معمولا شرکت های عرضه کنندۀ مواد شیمیایی این فاکتور را طبق درخواست مشتری صادر می کنند.

قیمت مواد شیمیایی مرک

قیمت مواد شیمیایی مرک به علت وابستگی به دلار دارای نوسانات زیادی است. مشاهده شده که معمولا واردکنندگان و توزیع کنندگان محصولات مرک در ایران، قیمت های متفاوتی را ارائه می دهند. همچنین این شرکت ها اغلب از ارائه لیست قیمت مواد شیمیایی مرک خودداری می کنند. از این رو مصرف کنندگان لازم است در زمان خرید استعلام قیمت انجام دهند.

منابع

www.merckmillipore.com
www.merckgroup.com

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران