ماهنامه مدیریت خوردگی – فروردین ۹۵

ماهنامه مدیریت خوردگی

پژوهشی – تحلیلی

aim-mag

شرح : 

سخن سردبیر : نقل قول ذیل برگرفته از “سند راهبردی مدیریت خوردگی صنعت نفت کشور” تصویب شده توسط وزیر محترم نفت در خرداد ماه ۹۳ می باشد:

متاسفانه هنوز در ایران برای کنترل و مدیریت پدیده خوردگی به صورت زیر بنایی و سیستماتیک اقدام نشده است. به همین دلیل هر ساله هزینه های گزافی مستقیم و غیر مستقیم به واحدهای عملیاتی و مجتمع های صنعتی تحمیل می شود، اما از آن جا که وسعت،عمق حوادث،صدمات جانی و هزینه های مالی ناشی از آن برآورد نشده و در جایی منعکس نمی شود، بنابراین مدیران و مسئولان برای پیشگیری از تکرار حوادث و خسارات مشابه عکس العمل های فنی و مدیریتی ندارند“.

طبق این سند، ضعف در بهره گیری کافی و هدفمند از متخصصان و کارشناسان خوردگی، و محدودیت در ارتباط با مراکز علمی، پژوهشی و صنعتی، دو مورد از نقاط ضعف شناسایی شده در ارتقای نا متوازن  مدیریت خوردگی در کشور می باشند به طوری که در بخش فرصت ها به در نظر گرفتن تمهیدات و تسهیلاتی برای استفاده از دانش و تجارب متخصصان داخلی و خارجی به عنوان یکی از این فرصت ها اشاره شده است.

اقبال عمومی در استفاده از نرم افزار پیام رسان تلگرام در میان مردم و حتی سازمان های دولتی کشور، سبب تشکیل گروه های فنی و مهندسی متعددی در فضای مجازی گردیده است که به نظر می رسد تبادل اطلاعات و دانش صورت گرفته در آنها سهم بسزایی در افزایش آگاهی و توانمندسازی متخصصین کشور دارد.
گروه مدیریت خوردگی و اینتگریتی که پیشنهاد تشکیل آن توسط دکتر شهریور در دوره آموزشی مدیریت خوردگی-برگزار شده در شرکت گاز استان تهران- داده شده بود با حدود دو ماه فعالیت یکی از بسترهای فراهم شده همسو با فرصت پیشنهادی اشاره شده در سند مدیریت خوردگی کشور است. تبادل تجربیات و اطلاعات، در کنار بحث های متنوع در حوزه مدیریت خوردگی و اینتگریتی که بعضاً به بحث های چالشی تبدیل شده است باعث استمرار فعالیت آن شده است. برگزاری دوره های آنلاین با دو رویکرد فنی-تخصصی و مدیریتی در این حوزه توسط اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی یکی دیگر از فعالیت های گروه بوده است.

ایده چاپ نشریه مدیریت خوردگی، با توجه به علاقه و پیگری اعضای گروه، محدودیت در تعداد افراد گروه و لزوم منسجم کردن مطالب ارائه شده،  در ابتدا تنها جهت انعکاس مطالب دوره ها در بعد وسیع تر مطرح گردید، ولی با شروع و پیشرفت فعالیت های اعضای تیم نشریه، و فقدان نشریه ای مشابه در کشور، تصمیم بر آن شد که با گنجاندن بخش های مختلف و متنوع، کاری شایسته جهت ارائه به کلیه متخصصان علاقمند به این حوزه تهیه گردد.

به امید آنکه بتوانیم سهمی هر چند کوچک در ارتقای سطح دانش بدنه کارشناسی و مدیریتی صنعت، به منظور افزایش ایمنی، حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های خوردگی برداریم.

“ایران مواد” از حامیان رسانه ای این مجله بوده و همواره آخرین شماره از مجله مدیریت خوردگی  ازین صفحه جهت استفاده علاقمندان قابل دریافت است .

[divider]

شماره دوم – فروردین ۹۵

چالشهای اینتگریتی در طرحها و تاسیسات ایران

حجم : ۳۴ مگابایت

لینک دانلود 

[divider]

شماره اول – اسفند ۹۴

مقدمه ای بر سیستم مدیریت خوردگی 

تاثیر حفاظت کاتدی بر خوردگی شیاری 

ارتباط مدیریت خوردگی و RBI

حجم : ۱۶ مگابایت

لینک دانلود 

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
1 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • یاسر سجادینیا 1399 بهمن 29 چهارشنبه

    بسیار بسیار عالی پیروز و پایدار باشید

    آیا برای شما مفید بود