کتاب فریت ها ( Ferrites (J. Smit and H. P. J. Wijn

کتاب فریت ها ( Ferrites (J. Smit and H. P. J. Wijn

فریت­ها اکسیدهای فری مغناطیس هستند و بنابراین از نظر الکتریکی عایق هستند. در مواردی که رسانایی الکتریکی زیان آور است مثل استفاده از مواد فرو مغناطیس که هادی الکتریسیته هستند، مواد فری مغناطیس به کار می­روند. برای مثال فریت­ها به طور گسترده در کاربردهای فرکانس بالا استفاده می­شوند، زیرا میدان متناوب ac نمی­تواند اثرات نامطلوب جریان­های سرگردان را در مواد عایق ایجاد نماید. معمولاً فریت­ها به وسیله روش­های ساخت سرامیک تولید می­شوند. برای مثال برای تولید NiO.Fe2O3 پودر NiO و Fe2O3 با هم مخلوط و به شکل مورد نظر پرس شده و حرارت داده می­شوند.

مزیت این روش این است که با انتخاب قالب مورد نظر، کنترل آسان شکل آلیاژ مغناطیسی فراهم می­باشد. دو نوع فریت متداول با تقارن ساختاری متفاوت وجود دارند، فریت­های مکعبی و فریت­های هگزاگونال و همچنین فری مغناطیس ضعیف دیگری به نام گارنت وجود دارد که در ادامه توضیح داده می­شوند.

فریت­های مکعبی دارای فرمول عمومی MO.Fe2O3 هستند، که M یون­های دو ظرفیتی مثل Mn2+،Ni2+ ،Fe2+، Co2+ یا Mg2+ است. مگنتیت اولین ماده مغناطیسی کاربردی از نظر تکنولوژیکی، یک فریت مکعبی است. مگنتیت دارای فرمول FeO.Fe2O3 است و یک کانی مغناطیسی است که در سنگ معدن یافت می‌شود و به عنوان اولین قطب نما برای مکان یابی و دریانوردی ساخته شد. فریت­های مکعبی دارای ساختار اسپینل هستند که از روی اسپینل معدنی MgO.Al2O3 نامیده شدند. یون‌های اکسیژن با آرایش ساختار مکعبی با وجوه مرکز دار قرار گرفته­اند و فضای بین‌نشینی شامل مکان­های تتراهدرال (A) و مکان­های اکتاهدرال (B) در شبکه کریستالی آن وجود دارد. کاتیون­ها فضاهایی را اشغال می­کنند که الزاماً همه فضاهای اشغال شده در شبکه نیست.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.5
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود کتاب
15.6 مگابایت pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران