عملیات حرارتی فولادها (دکتر گلعذار)

عملیات حرارتی فولادها

دکتر محمد علی گلعذار

heat treatment

شرح :

عملیات حرارتی فولادها (دکتر گلعذار) : گرم کردن و سرد کردن زمانبندی شدهٔ فلزات و سرامیک ها را به منظور بدست آوردن خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، عملیات حرارتی می‌نامند. عملیات حرارتی برای تغییر خواص فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و به ویژه متالورژیکی مواد استفاده میشود. عملیات حرارتی برای مواد غیرفلزی مانندشیشه ها و شیشه سرامیک ها نیز بکار می‌رود .در این کتاب که توسط سایت ایران مواد اسکن و آپلود گردیده می توانید بخش های مهم این کتاب را در ارشیو خود داشته باشید .   گاهی سهوا حین فرایند تولید، که شامل گرم کردن و سرد کردن می باشد نیز ممکن است این عملیات رخ دهد مانند؛ فرایندهای جوشکاری و شکل دهی. نکته حائز اهمیت این است که تقریبا اکثر فلزات و آلیاژها قابلیت انجام عملیات حرارتی را دارند ولی عکس العمل آنها در برابر این تغییر متفاوت بوده و با توجه به نوع فلز و آلیاژ فرق می کند. به عنوان مثال؛ تقریبا هر فلز و آلیاژی را می توان با عملیات حرارتی نرم کرد ولی آلیاژهایی که با عملیات حرارتی سخت شوند، محدود است. یکی از علل مهمی که تولید فولاد بالا بوده و کاربردهای فراوانی در صنعت دارد، واکنش آن نسبت به عملیات حرارتی می باشد. بسیاری از آلیاژهای غیر آهنی نیز مانند آلومینیوم، نیکل، منیزیم و تیتانیوم را می توان با روش های عملیات حرارتی مشابه عملیات فولادها مقاوم کرد که البته درجه مقاوم شدن در این دو مورد کاملا متفاوت است. عملیات حرارتی انواع مختلفی داشته و هر کدام اثرات ریز ساختاری متفاوتی دارد. عنوان هایی که از نظر علمی و تکنیکی برای فرایندهای مختلف عملیات حرارتی به کار می رود، مناسب است اما در بعضی موارد به دلیل اینکه یک نوع عملیات حرارتی برای هدف های مختلف انجام می شود، تناسبی بین عملیات حرارتی و روند آن وجود ندارد. مثلا؛ عملیات تنش گیری(Stress relieving) و برگشت (Temper) هر دو با تجهیزات مشابه و پروسه های یکسان از نظر دما و زمان انجام می شود، ولی هدف از انجام آنها متفاوت است. کل فرایندهای عملیات حرارتی از نظر نوع ماده به دو دسته آهنی و غیرآهنی تقسیم می شود، که آهنی ها شامل فولاد و چدن و غیر آهنی ها شامل آلیاژهای آلومینیوم، منیزیم، تیتانیوم، مس و موارد دیگر می باشد.

توجه :  تنها برخی قسمت های مهم از این کتاب ارزشمند بصورت الکترونیکی تهیه شده است .

جهت مطالعه کامل و حمایت از نویسنده این اثر پیشنهاد می کنیم اصل کتاب را خریداری نمایید .

 

رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۵دیدگاه

 • فرهادیکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ در ساعت ۱۵:۱۴:۳۳

  با سلام ممنون.خیلی وقت بود دنبال این کتاب بودم

  پاسخ
 • بابکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ در ساعت ۱۷:۳۴:۵۴

  با سلام من شغلم تراشکاریه و رشته ام درس ساخت و تولید دانشگاه علمی کاربردی ایران خودرو استاد عملیات حرارتیمون دکتر ذوالریاستین بود اما به دلیل نبود امکانات درس رو خوب یاد نگرفتم از این طرف هم یکی از شرکت هایی که براشون قطعه میزنم ازم خواست تو عملیات حرارتی بهشون مشاوره بدم .میخواستم بدونم عملیات حرارتی دوره آزاد نداره که آموزش بدن ؟؟؟

  پاسخ
  • حسين يعقوبيیکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۳ در ساعت ۱۴:۳۵:۳۹

   سلام ، پاسخ به ایمیل شما ارسال شد .

   پاسخ
 • فرزانهپنج شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ساعت ۰۷:۴۲:۲۱

  salam man kharej az iran mashghule tahsilam va be ketabe heat treatment e dr. golozar kheili niaz daram. jayi ro mishnasid ke betunam noskheye onlne ketab ro ddownload konam ya bekharam?
  merci

  پاسخ
  • حسين يعقوبيپنج شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ساعت ۰۸:۳۱:۱۲

   سلام ، سایت های خرید آنلاین کتاب موجود هستند مانند فردا بوک،آدینه بوک ، این کتاب رو هم در آرشیو دارند
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید