مجموعه جزوات شیمی پلیمر

پلیمر ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است. بشر برای نخستین بار آموخته بود چگونه الیاف پروتئینی پشم و ابریشم و الیاف سلولزی پنبه و کتان را عمل آورد، رنگرزی کند و ببافد. بومیان جنوبی از لاستیک طبیعی ، برای ساختن اشیاء کشسان و پارچه‌های ضد آب استفاده می‌کردند. پلی کلروپرن ، نخستین لاستیک سنتزی است که در آمریکا تهیه شد و گسترش یافت. پلی بوتادین ، نخستین کائوچوی سنتزی است که آلمانی‌ها به نام بونا- اس به مقدار کافی تهیه کردند. بوتیل کائوچو ، یکی از چهار لاستیک سنتزی است که اکنون به مقدار بیشتری تهیه و مصرف می‌شود.

امروزه تحقیقات بر روی پلیمرها بسیار گسترده‌تر شده است زیرا این مواد مهندسی خواص شگفت‌انگیزی از خود نشان می‌دهند و در برخی شرایط یک جایگزین عالی برای فلزات به حساب می‌آیند.

سالانه میلیون‌ها تن پلیمر در جهان تولید می‌شود. این پلیمرها توانایی حضور در بسیاری از صنایع را دارا هستند از صنایع پتروشیمی گرفته تا خودروسازی و حتی بهداشت و درمان. به دلیل همین کاربردهای فراوان پلیمرها، منطقی است که درسی به نام شیمی پلیمر نیز وجود داشته باشد تا دانشجویان را با این محصول کاربردی آشنا کند.

در سال 1946 انستیتوی تحقیقاتی پلیمر، اولین مرکز پژوهشی در زمینه‌ی مواد پلیمری، تاسیس شد. البته پیش از تاسیس این انستیتو، برخی از دانشگاه‌های آمریکا این درس را تدریس می‌کردند. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه آکرون اشاره کرد که قریب به صد سال است که مشغول به فعالیت در زمینه‌ی پلیمرها و مواد لاستیکی است. به همین دلیل دانشگاه اکرون لقب قطب پلیمر دنیا را به یدک می‌کشد.

در این پست مجموعه جزوه شیمی پلیمر برای استفاده به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.45
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه شیمی پلیمر (1)
771KB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران