دانلود کتاب مواد مغناطیسی اصول و کاربردها magnetic materials Fundamentals and Applications

دانلود کتاب مواد مغناطیسی،اصول و کاربردها magnetic materials Fundamentals and Applications

برای فعالیت در حوزه مواد مغناطیسی آشنایی هرچند مختصر با منشأ مغناطیس، انواع مواد و ویژگی‌های هر یک لازم به نظر می­ رسد. منشأ وجود مغناطیس در اتم‌ها اندازه حرکت زاویه­ ای مداری و اندازه حرکت زاویه ­ای اسپینی الکترون­ ها است ولی تعیین جهت ­گیری مغناطیس نسبی الکترون­ های واقع در یک یون که در یک شبکه بلوری قرارگرفته به برهم­کنش بین الکترون­ ها بستگی دارد. طبیعی ­ترین روش برای دسته­ بندی خواص مغناطیس مواد توجه به پاسخگویی آن‌ها به یک میدان مغناطیس خارجی است. بر این اساس مواد مغناطیس به فازهای دیامغناطیس، پارامغناطیس، فرومغناطیس، پاد‌فرومغناطیس و فری‌مغناطیس تقسیم‌بندی می‌شوند.

مغناطیس پدیده‌ای است که توسط آن مواد از خود، یک نیروی جاذبه یا دافعه را نشان می‌دهند یا بر روی مواد دیگر تأثیر می‌گذارند؛ این پدیده هزاران سال است که شناخته‌ شده است. بسیاری از وسایل فناوری مدرن، به مغناطیس و مواد مغناطیس تکیه‌دارند؛ این وسایل شامل ژنراتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها، موتورهای الکتریکی، کامپیوترها، رادیو، تلویزیون و اجزاء سیستم‌های تولید صدا و تصویر می‌باشند.

در جامدهای مغناطیس مثل آهن و کبالت، برهمکنشی بین الکترون‌ها وجود دارد که جهت الکترون­ ها را یک­سو می­ کند. جهت این گشتاور مغناطیس کل، محور آسان ناهمسانگردی نامیده می‌شود و با ناهمسانگردی مغناطیسی تعریف می‌شود. به‌طورکلی می‌توان منشأ خاصیت مغناطیسی را الکترون­ های متحرک دانست. گرچه بعضی از هسته­ های اتمی دارای گشتاور دوقطبی مغناطیس دائمی هستند ولی اثر آن‌ها چنان ضعیف است که نمی‌تواند آثار قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد.

خواص مغناطیس مواد به آرایش الکترونی اتم‌ها یا یون‌های موجود در مواد وابسته است. گشتاور دوقطبی مغناطیسی هسته­ ی اتم‌ها به‌طور تقریبی کمتر از یک‌هزارم گشتاور دوقطبی مغناطیسی ناشی از لایه­ های الکترونی‌ اتم می‌باشد و می‌توان از آن صرف‌نظر کرد؛ بنابراین گشتاور دوقطبی مغناطیسی کاملاً ناشی از الکترون­ ها در نظر گرفته می‌شود.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
3 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود کتاب
2.7 pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • حمید ث 1399 اسفند 23 شنبه

  سلام دانلود نمیشه

  آیا برای شما مفید بود
 • بخشی 1397 شهریور 06 سه شنبه

  لینک دانلود خراب است!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱
  لطفا رسیدگی کنید

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1397 شهریور 07 چهارشنبه

   حل شد

   آیا برای شما مفید بود