خوردگی داخلی فلزات و روش های کنترل آن

خوردگی داخلی فلزات و روش های کنترل آن

خوردگی داخلی فلزات

امروزه با توجه به تحمیل هزینه های هنگفت ناشی از خسارات خوردگی به لحاظ اقتصادی و جانی در منابع مختلف بخصوص در صنعت نفت و گاز ، مسئولین و متعدیان تاسیسات و کارخانجات را متوجه شناخت هر چه بیشتر این علم نسبتاً جدید ساخته است . از آنجا که این پدیده برای صنعت یک دشمن جدی محسوب می شود بنابراین ابتندا می بایست آنرا کاملاً شناخت و با نحوه عملکرد و شکل های مختلف آن آشنا شد ، تا بتوان براحتی با انتخاب بهترین و با صرفه ترین روش با آن مبارزه و خسارات ناشی از آن را به حداقل ممکن رسانید .

از بین رفتن فلزات به واسطه فعل و انفعالات شیمیایی و الکتروشیمیایی خوردگی نامیده می شود که سالیانه خسارات مالی چشمگیری را متوجه صنایع می نماید. وظیفه مهندسین خوردگی کاهش دادن این ضرر با درنظر گرفتن کلیه امکانات بوده و انجام تحقیقات و درک مسائل از مهمترین نکات در کنترل خوردگی است.

در ایران مسائل خوردگی داخلی فلزات زیادی به ویژه در صنایع دریائی، صنایع نفت، صنایع شیمیایی، صنایع گازرسانی و نیروگاه های تولید برق وجود دارد که مبارزه با هر یک بستگی به شرایط موجود خواهد داشت. یکی از علل عمده خوردگی که سبب تخریب تاسیسات صنعتی می شود. میل فلزات دربازگشت به حالت اولیه خود یعنی اکسیدهای فلزی است. که حالت اولیه آنها در طبیعت است. خوردگی آهن یا آلیاژهای مربوطه که نهایتاً شامل اکسید فریک آب دارخواهد بود زنگ زدگی نام دارد بنابراین واضح است که فلزات غیرآهنی دچار خوردگی می شوند ولی دچار زنگ زدگی نخواهند شد.

یکی از مهمترین عوامل تخریب تجهیزات صنعتی، پدیده خوردگی است که به عنوان یکی از زیانبارترین آفت‌های صنایع مطرح می‌گردد. این زیان‌ها به حدی اهمیت دارد که تحقیق در حوزه‌های مربوط به فناوری‌های کنترل خوردگی، بخش عظیمی از پژوهش‌ها و تحقیقات کشورهای پیشرفته را به خود اختصاص داده است.  در کشور ما نیز به دلیل جایگیری صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، در مناطق مستعد پدیده خوردگی, بررسی این پدیده و مدیریت آن، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد .در این جزوه  بطور مفصل  به  روش های خوردگی داخلی فلزات و کنترل و مقابله با آن پرداخته شده است .

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :

حجم :‌

لینک دانلود

لینک کمکی

 مشاهده مطالب مرتبط

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتابچه خوردگی داخلی فلزات و روش های کنترل آن
۶Mb PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران