خوردگی خارجی فلزات و روش های کنترل آن

خوردگی خارجی فلزات و روش های کنترل آن

خوردگی خارجی فلزات

امروزه با توجه به تحمیل هزینه های هنگفت ناشی از خسارات خوردگی به لحاظ اقتصادی و جانی در منابع مختلف بخصوص در صنعت نفت و گاز ، مسئولین و متعدیان تاسیسات و کارخانجات را متوجه شناخت هر چه بیشتر این علم نسبتاً جدید ساخته است . از آنجا که این پدیده برای صنعت یک دشمن جدی محسوب می شود بنابراین ابتندا می بایست آنرا کاملاً شناخت و با نحوه عملکرد و شکل های مختلف آن آشنا شد ، تا بتوان براحتی با انتخاب بهترین و با صرفه ترین روش با آن مبارزه و خسارات ناشی از آن را به حداقل ممکن رسانید .

از بین رفتن فلزات به واسطه فعل و انفعالات شیمیایی و الکتروشیمیایی خوردگی نامیده می شود که سالیانه خسارات مالی چشمگیری را متوجه صنایع می نماید. وظیفه مهندسین خوردگی کاهش دادن این ضرر با درنظر گرفتن کلیه امکانات بوده و انجام تحقیقات و درک مسائل از مهمترین نکات در کنترل خوردگی است.

در ایران مسائل خوردگی خارجی فلزات زیادی به ویژه در صنایع دریائی، صنایع نفت، صنایع شیمیایی، صنایع گازرسانی و نیروگاه های تولید برق وجود دارد که مبارزه با هر یک بستگی به شرایط موجود خواهد داشت. یکی از علل عمده خوردگی که سبب تخریب تاسیسات صنعتی می شود. میل فلزات دربازگشت به حالت اولیه خود یعنی اکسیدهای فلزی است. که حالت اولیه آنها در طبیعت است. خوردگی آ]ن یا آلیاژهای مربوطه که نهایتاً شامل اکسید فریک آب دارخواهد بود زنگ زدگی نام دارد بنابراین واضح است که فلزات غیرآهنی دچار خوردگی می شوند ولی دچار زنگ زدگی نخواهند شد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتاب خوردگی خارجی فلزات
۲٫۴mb PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران