جزوات کریستالوگرافی دانشگاه های ایران، بلورنگاری، بلور شناسی، Crystallography

کریستالوگرافی

جزوه کریستالوگرافی دانشگاه صنعتی شریف، بلورنگاری، بلور شناسی، Crystallography

کریستالوگرافی یا بلورنگاری، بلورشناسی یا (Crystallography) دانشی است که به قوانین حاکم بر حالت بلورین مواد جامد، آرایش اتمی/مولکولی بلورها، خواص فیزیکی و شیمیایی و ساخت، رشد و شناسایی بلورها می‌پردازد.

در مباحث کریستالوگرافی به همگن بودن ساختار توجه شده است، ولی لزوما بلورها در جهات مختلف کریستالی، رفتار مشابهی را نشان نمی دهند. علت این تفاوت، به نحوه قرارگیری اتم ها، صفحات تشکیل دهنده بلورها، میزان تراکم اتمی و پیوندهای اتمی و یونی وابسته است. فاصله اتم ها در ساختار به نیروهای بین اتمی، دما، فشار و نیروهای مکانیکی وابسته است.

هر جسمی از اجتماع اتم های خنثی و یا از یون هایی که دارای بار الکتریکی مثبت و منفی، یا از مولکول ها تشکیل شده است. در بلونگاری بلور مجموعه ای از اتم ها است که نظم تکرارشونده ای در سه بعد دارند. عامل نگهدارنده اتم ها در کنار یکدیگر و در فاصله ای مشخص، برآیندی از نیروهای جاذبه و دافعه است. اتم ها و یون ها در فلزات و آلیاژها با نظم مشخصی آرایش یافته اند، بنابراین فلزات نیز نوعی بلور هستند.

محورهای اصلی علم و مهندسی مواد را می توان در ۴ بخش خلاصه کرد، بطور کلی ۴ محور اصلی علم و مهندسی مواد عبارتند از: ۱ – فرآیند ۲ – ساختار ۳ -خواص ۴ -کارآیی در واقع علم و مهندسی مواد ارتباط این ۴ عنصر را جستجو و بررسی می کند.

در علم و مهندسی مواد به این نکته توجه می شود که اغلب خواص مواد علاوه بر ترکیب شیمیایی به ساختار درونی آن ها نیز بستگی دارد. با اطلاع از ترکیب شیمیایی یک آلیاژ نمی توان در مورد خواص آن اظهار نظر قطعی کرد زیرا باید مشخصات ساختاری آن نیز مشخص باشد.
به طور خلاصه، ساختار یک ماده به نحوه ی چینش اجزای درونی آن مرتبط است. بسته به ابعاد جزء سازنده ی درونی ماده، می توان سطوح مختلف ساختاری را برای هر ماده تعریف کرد.

در این پست، جزوه کریستالوگرافی ( بلورنگاری ) دانشگاه های مختلف در اختیار شما قرار گرفته است. همچین نمی توانید کتاب کریستالوگرافی از Dieter را نیز دریافت نمایید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.45
1 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه کریستالوگرافی دانشگاه صنعتی شریف
2.22M pdf
دانلود جزوه کریستالوگرافی دکتر کریم زاده
61M pdf
دانلود Crystal Geometry Dr. Talaat El-Benawy
1.92M pdf
دانلود جزوه کریستالوگرافی- حسینی
2.74MB pdf
دانلود جزوه کریستالوگرافی مهدی عزیزیه
11.8M pdf
دانلود عیوب کریستالوگرافی سروش پرویزی
724KB pdf
دانلود کریستالوگرافی به زبان ساده
3.21M pdf
دانلود کریستالوگرافی حسن علم خواه
4.46M pdf
دانلود جزوه بلورشناسی رضا حقايقي
3.32M pdf
دانلود جزوه بلورشناسی مسعودی
14.5M pdf
دانلود جزوه جامع کریستالوگرافی
4.86MB PDF
دانلود جزوه تایپی کریستالوگرافی
10.2MB PDF
دانلود جزوه اسلایدی کریستالوگرافی
2MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • زهرا 1398 اردیبهشت 19 پنجشنبه

    ممنونم مطالب بسیار مفیدی بود

    آیا برای شما مفید بود