مجموعه جزوات پیرومتالورژی

جزوه پیرومتالورژی که در انتهای این مطلب برای استفاده در اختیار شما قرار داده است، درسی از گرایش متالورژی استخراجی رشته مهندسی و علم مواد به حساب می آید. البته تلسط بر این حوزه برای تمامی دانشجویان و صنعتگرانی که به نوعی با فرایندهای استخراج فلزات سر و کار دارند، امری ضروری محسوب می شود.

پیرومتالورژی (Pyrometallurgy) یکی از شاخه‌های علم متالورژی استخراجی به شمار می‌رود و دربر گیرنده‌ی عملیات حرارتی مواد معدنی و سنگ‌های معدن است. تمرکز علم پیرومتالورژی بر روی تحولات فیزیکی و شیمیایی با هدف بازیافت فلزات گرانبها است. پیرومتالورژی فرآیندی است که در طی آن محصولاتی مانند فلزات خالص یا آلیاژی تولید می‌شوند و در ادامه همین محصولات به عنوان ماده ی اولیه‌ی مناسب برای فرآیندهای بعدی به خدمت گرفته می‌شوند.

تا ابتدای قرن بیستم، تولید فلزات محدود به فرآیندهای پیرومتالورژیکی می‌شده است. این وضعیت ادامه داشت تا این که در ابتدای قرن بیستم که سایر فرایندهای اصلی متالورژی مثل هیدرومتالورژی و الکترومتالورژی از نظر صنعتی اهمیت دوچندانی پیدا کردند. با این حال پیرومتالورژی همچنان مهم‌ترین فرآیند متالورژیکی در استخراج به شمار می‌رود و در صنعت هنوز مقیاس تولید خود را حفظ کرده است. برای مثال استخراج فلزاتی مثل آهن، مس، روی، کروم، قلع و منگنز همچنان با استفاده از این روش انجام می شود.

فرایندهای پیرومتالورژی شامل تکلیس (Calcinating)، گداخت (Roasting)، ذوب (Smelting) و پالایش (Refining) می شود. برای انجام این فرایندها نیاز به انرژی است که عموما این انرژی از طریق احتراق یا به شکل الکتریکی وارد سیستم می‌شود.

نمونه‌ای از کاربردهای پیرومتالورژی را می‌توان در صنایع آهن و فولاد مشاهده کرد. واکنش عمومی برای تولید آهن به صورت زیر است:

(Fe2O3(s) + 3C(s) = 2Fe(l) + 3CO(g

در این واکنش CO کاهنده‌ی اصلی است. حضور کاهنده باعث کاهش Fe2O3 و تولید آهن مذاب و گاز کربن دی اکسید می‌شود. سپس کربن دی اکسید تولید شده با کربن باقی مانده واکنش داده و CO را اولید می‌کند. با اضافه کردن سنگ معدن آهک و کک به کوره، سیلیکات موجود در سنگ معدن با آهک واکنش داده و تولید سرباره می‌کنند. سپس سرباره در کوره باقی مانده و مذاب اصلی از کوره خارج می‌شود. حال این مذاب وارد فرآیندهای تصفیه می‌شود تا برای بهره گیری در صنعت مناسب باشد.

در پیوست این مطلب مجموعه ای از جزوه پیرومتالورژی جهت دانلود رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.59
1 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود جزوه اصول پیرومتالورژی (مکانیزم ها و روش های خشک کردن و تکلیس) دکتر مسعودی دانشگاه علم و صنعت
2.57MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • سینا 1400 اردیبهشت 04 شنبه

    لطفا کاملش رو قرار بدهید

    آیا برای شما مفید بود