جداول روابط تخصصی | فرمول ها و روابط تخصصی | ایران مواد
13 مهر 1398
631 بازدید

جداول روابط تخصصی
جداول روابط تخصصی

یکا به عنوان مقداری ثابت از یک کمیت است که به عنوان معیاری برای اندازه گیری یا شمارش کمیت انتخاب شده است. یکا باید به گونه ای باشد در شرایط فیزیکی معین تغییر نکند و در دسترس باشد. مجموعه‌ی یکاهای مورد توافق بین المللی به اختصار “دستگاه بین المللی یکاها” نامیده می شود.

مجموعه‌ی جداول روابط تخصصی که در این پست برای دسترسی در اختیار شما قرار داده است، مجموعه ای از یکاها، فرمول ها، استانداردهای کاربردی بین المللی و جداول تبدیل یکاها است. شما با استفاده از این جداول هر اطلاعات پایه ای که نیاز داشته باشید، به دست خواهید آورد. از ابتدایی ترین روابط نظیر فرمول های محاسبه اشکال هندسی، یکاهای اندازه گیری حجم، طول، فشار، الکتریسیته، گرما، صوت و تابش الکترومغناطیسی تا استانداردهای کاربردی مثل استانداردهای اندازه گیری پیچ ها و مهره ها، انواع آچارها، کلنگی ها، استانداردهای مربوط مانند استانداردهای ISO و DIN همگی در این جداول معرفی شده اند.

در بخش یکاها تمامی واحدهای اندازه گیری طول، سطح و حجم همراه با نسبت های تبدیل آن ها به یکدیگر بیان شده اند. در ادامه در خصوص کمیت های فشار، سرعت، گشتاور و … نیز این کار انجام شده است.

در بحث خواص فیزیکی، گرمای ویژه، ضریب انبساط طولی و جدول رسانایی مهم ترین مواد مواد مهندسی که شما به آن ها نیاز دارید، آورده شده است. موادی مانند آلومینیوم، مس، الماس، برنج، آهن، نقره، شیشه، پنبه نسوز و …

در بخش استانداردها، انواع مختلف پیچ ها، مشخصات، کاربردها و استانداردهای مربوط به رزوه ها بیان شده است. در این بخش انواع کله‌گی ها، آچارگیرها و … بر اساس استاندارد DIN معرفی شده اند.

این جزوه راهنمای خوبی برای دانشجویان تمامی رشته ها، فعالین در صنعت و حتی دانش آموزان محسوب می شود. شما می توانید این جزوه را به صورت رایگان از لینک زیر دریافت کنید.

امیرمحمد دارابی
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید