تهیه و بهینه سازی جرم های نسوز آلومینایی کم سیمان

تهیه و بهینه سازی جرم نسوز آلومینایی کم سیمان

جرم نسوز آلومینایی

بتن های دیرگداز مخلوطی از انواع مواد پرکننده، ذرات ریز و آب هستند که در درجه حرارت محیط گیرش داشته و مهمترین گروه جرم های بی شکل را تشکیل می دهند. این بتن ها در دمای محیط اتصال و هیدرولیکی و بعد از پخت دارای اتصال سرامیکی می شوند. نوع کم سیمان این جرم ها دارای یک الی دو و نیم درصد اکسید کلسیم است و عموماً تا دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد بکار گرفته می شود. با کاهش مقدار سیمان در جرم خواص مکانیکی، تراکم و مقاومت به خوردگی جرم بهبود می یابد، لیکن حساسیت به محیط های خشک و حفظ پایداری قبل از پخت نیز کاهش می یابد.

استفاده از جرم های نسوز آلومینایی به علت نصب آسان و خواص دیرگدازی بالای آن در اغلب صنایع گسترش یافته است. از پارامتر های مطرح در تهیه این نوع نسوز، ترکیب نسوز، آب و سیمان بکار رفته در آن می باشد. در این مقاله سعی شده که جرم کم سیمان-آلومینا بالایی از بوکسیت ایرانی و نیز آلومینای خالص با مقادیر مختلفی از ترکیب پایه نسوز، افزودنی و نیز سیمان تهیه شود و مقادیر بهینه پارامترهای فرایندی تولید با استفاده از ریز ساختار، خواص مکانیکی و دانسیته نهایی نمونه ها بدست آید.

نتایج میکروسکوپ الکترونی روبشی، تست مقاومت به شوک حرارتی و استحکام سنجی در دمای اتاق نشان داد نمونه های دارای مقادیر مشابهی از میکروسیلیس به لحاظ کیفیت ساخت و خواص مکانیکی دارای خواص بهتری نسبت به نمونه های دارای آلومینای تبولار بوده و این می تواند به دلیل کمک فاز سیلیسی در زینترینگ دما پایین جرم بدون کاهش استحکام سیمانی حین فرایند گرمایش باشد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
4
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود مقاله تهیه و بهینه سازی جرمهای نسوز آلومینایی کم سیمان
۱/۵MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران