بازار کار مهندسی مواد و متالورژی در ایران و جهان

در این مقاله هر آنچه که برای آشنایی با بازار کار مهندسی مواد نیاز دارید با کلیه جزئیات ذکر شده است. بعنوان قدم اول به برخی از مشاغلی که از سمت کارفرمایان واقعی برای کارجویان واقعی در لینک زیر آورده شده است دقت کنید :

((مشاهده آگهی های استخدامی مهندسی مواد و متالورژی هفته جاری))


مهندسین مواد و متالورژی دقیقا چه کاری انجام می دهند؟

مهندسین مواد در حقیقت مواد را برای استفاده های گسترده از چیپ های کامپیوتری و بال های هواپیما گرفته تا لوازم آشپزخانه و دستگاه های پزشکی استفاده می شوند را توسعه ، فرآوری و آزمایش می کنند. آنها خواص و ساختار فلزات، سرامیک ها، پلاستیک ها ( نه در ایران )، نانومواد و سایر مواد را به منظور ساخت ماده های جدید که نیازهای مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی را برآورده می کند را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند.

مهندسین مواد مسئول تحقیق، شناسایی، طراحی و توسعه مواد برای تکنولوژی های پیشرفته و تولید دسته های زیادی هستند. مهارت آن ها در درک خواص و رفتار مواد مختلف از مواد اولیه تا محصولات نهایی نهفته است با کار کردن در صنایع مختلف، مهندسین مواد با ترکیب یا بهبود مواد به روش های مختلف کارایی، دوام و هزینه بهره ­وری فرآیند ها و مواد را بهبود می بخشند. توانایی پیشنهاد بهترین مواد برای یک محصول، با درنظرگرفتن پارامترهایی مانند خواص مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی موردنیاز به همراه صرفه اقتصادی، بزرگترین مهارت مهندسین مواد است.

آشنایی بیشتر با رشته مهندسی مواد و متالورژی

بازار کار مهندسی مواد و متالورژی

دسته بندی مهندسین مواد

مهندسین مواد با توجه به گستردگی وسیع انواع مواد مهندسی،خود را به چند دسته بر اساس نوع ماده مهندسی تقسیم کرده اند :

مهندسین متالورژی در فلزات متخصص هستند. مانند فولاد و آلومینیوم و سایر آلیاژها که در اثر افزدون سایر عناصر به فلزات خواص آنها بهبود داده می شود.

مهندسین سرامیک  مواد سرامیکی و فرایندهای آن را برای ساخت آن به محصولات مفید، از نازل موشک های دما بالا گرفته تا شیشه برای نمایشگرهای LCD، توسعه می دهند

مهندسین  پلیمر انواع مواد پلاستیکی را برای کاربردهای جدید توسعه می دهند. که البته در ایران مهندسین پلیمر قبلاً زیرشاخه رشته شیمی بوده و در حال حاضر بعنوان یک رشته مجزا در دانشگاه ها ارائه می شود.

مهندسین مواد مرکب مواد با خواص خاص و مهندسی شده برای استفاده در هواپیما، اتومبیل ها و اینگونه محصولات را توسعه می دهند.

مهندسین فرآوری نیمه هادی ها اصول علم و مهندسی مواد را برای توسعه مواد میکروالکترونیک جدید که کار محاسبه، حس و کاربردهای این چنینی را انجام می دهند را توسعه می دهند.

پیشنهاد می کنم مطلب مواد مهندسی را مطالعه نمایید.

مهندسی علم مواد

وظایف مهندسین مواد

کارهایی که دقیقاً یک مهندس مواد انجام می دهد با توجه به صنعت، ماده خاص و بزرگی شرکتی که برای آن کار می کند متفاوت است. تعدادی از فعالیت های متداول بازار کار مهندسی مواد در بیشتر موقعیت های شغلی در سراسر دنیا ذکر شده اند:

 • انتخاب بهترین ترکیب مواد برای یک هدف خاص
 • تست کردن مواد برای تشخیص خواص مکانیکی و شیمیایی آنها
 • ارزیابی مشخصات فنی و فاکتور های اقتصادی مر بوط به فرآیند یا طراحی محصولات
 • آنالیز داده ها با استفاده از نرم افزارهای مدل سازی کامپیوتر
 • مشاوره برای انطباق پذیری یک کارخانه با مواد و فرآیند جدید
 •  نظارت بر کارائی مواد و ارزیابی تخریب مواد
 • برنامه ریزی کردن و اجرای  کار های آزمایشگاهی به منظور بهبود مواد و روش های تولید که استاندارد های هزینه، مشخصات نمونه و کارایی را داشته باشند
 • مرور طرح های مواد جدید و ایجاد توصیه های مفید برای انتخاب مواد بر مبنای اهداف طراحی، از قبیل استحکام، وزن، مقاومت حرارتی، هدایت الکتریکی و هزینه
 • نظارت بر تولید و فرآیند های تست در مجموعه های صنعتی از قبیل، امکانات تصفیه فلزات، فرآیند گداختن یا ریخته گری، و یا فرآیند تولید مواد غیر فلزی
 • نظارت بر کنترل کیفیت محصولات در حین فرآیند تولید
 • بهبود خواص آلیاژ های فلزی با استفاده از عملیات حرارتی و مکانیکی
 • جدا کردن فلزات از سنگ معدن ها، و تصفیه و آلیاژ سازی آن ها برای به دست آوردن فلزات مفید.
 • فروختن و سرویس دادن محصولات فلزی
 • مانیتورینگ شرایط کارخانه و عملکرد مواد در حین استفاده
 • کمک در کسب اطمینان از مطابقت محصولات تولیدی با استاندارد های ملی و بین المللی
 • مشاوره در بازرسی، نگهداری و ترمیم روندانجام کارها
 • ملاحظه دلایل اقتصادی استفاده از مواد و جایگزین آنها، هم از لحاظ زمانی و هم پولی
 • ملاحظه انرژی مصرفی در حین تولید و بهینه سازی مصرف انرژی در حین کار محصول. به عنوان مثال، در کاربرد های حمل و نقل و ساخت و ساز
 • آنالیز داده های شکست محصولات و نتایج تست های آزمایشگاهی به منظور تشخیص و حل مشکل.
 • تعیین روش های مناسب برای تولید و اتصال مواد
 • تدریس در کالج ها و دانشگاه ها
 • نوشتن مقالات برای مجلات فنی، ژورنال ها و انتشارات انجمن تجاری.

در مقام کارشناس ارشد شغلی،کار شامل نوآوری های بیشتر و مسئولیت های مدیریتی بزرگتر است. این موقعیت دارای مهارت هایی است که از یک مهندس مواد معمولی انتظار نمی روند.

موارد ذکر شده مهم ترین عناوین فعالیت ها در بازار کار مهندسی مواد بطور کلی در کلیه کشورها است.

در ایران اما

بازار کار مهندسی مواد بسیار محدودتر بوده و فعالیت شغلی آن ها اغلب به این صورت هستند:

 • کارشناس کنترل کیفیت
 • اپراتور خط تولید
 • کارشناس فروش
 • مهندسی جوش و بازرسی
 • اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه
 • کارشناس تحقیق و توسعه

شرح هر کدام از عناوین شغلی بالا در مطلب رشته مهندسی مواد و متالورژی آمده است.

مهندس مواد خانم

محیط کاری مهندسین مواد

مهندسی مواد یک موقعیت گسترده بوده که در اکثر قسمت های صنعت و تولید در دسترس است. کارفرمایان در بازار کار مهندسی مواد می توانند شرکت های بزرگ جهانی باشند و یا آزمایشگاه های تحقیقاتی کوچک، که با دسته وسیعی از مواد که در زیر آمده اند کار می کنند:

فلزات، سرامیک ها، مواد شیمیایی، کامپوزیت ها، تجهیزات الکتریکی، شیشه ها، مواد معدنی صنعتی، الیاف کربن، پلاستیک ها، پلیمر ها، لاستیک ها، پارچه ها ؛ که البته مواد پلاستیک و لاستیک و پلیمرها و پارچه ها در ایران جزو زمینه فعالیت های مهندسی مواد نبوده و در رشته مهندسی پلیمر بصورت جداگانه آورده شده است.

بعضی از کارفرمایان مهم در بازار کار مهندسی مواد در زمینه های زیر هستند:

صنعت نیرو – برای مثال شرکت های نفت و گاز

صنایع فولاد، مس، الومینیم و سایر فلزات –  مانند کارخانجات عظیم فولادسازی ، تامین نسوز

ساخت و ساز و عمران – برای مثال کارخانجات سیمان سازی

صنایع تجهیزات سنگین –  مانند شرکت های ماشین سازی مانند

صنایع حمل و نقل – برای مثال شرکت های حمل و نقل ریلی

صنایع دفاعی –  برای مثال موشک سازی

ارتباطات از راه دور – به وجود آوردن الیاف شیشه به منظور بهبود تکنولوژی هایی مثل پهنای باند

مهندسی بیوپزشکی– به وجود آوردن مواد برای اجزائی مانند … و موادی برای جایگزینی مفاصل مانند زانو و لگن.

درآمد مهندسین مواد

گزارش های مختلفی از درآمد مهندسین مواد در سراسر دنیا وجود دارد که در اینجا به معتبرترین آمارها ا اشاره می شود:

درآمد مهندسی متالورژی

مهندسی مواد در ایالات متحده امریکا با ۶۸٫۳۵۸ دلار درآمد در سال، دومین شغل مهندسی پردرآمد است (سال ۲۰۱۶ ). در آمارمنتشر شده توسط وبسایت glassdoor.com درآمد مهندسین مواد در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ بصورت میانگین سالانه ۷۵٫۱۱۹ دلار گزارش شده است.

اما بازه درآمدی سالیانه مهندسین مواد در بریتانیا از ۲۰ هزار پوند شروع و تا ۵۰ هزار پوند افزایش می یابد. کار کردن به عنوان مهندس ارشد مواد درآمدی بالای ۶۰هزار پوند دارد.

با توجه به اینکه آمار دقیقی از درآمد مهندسین مواد در ایران تاکنون در دسترس قرار نگرفته است بر اساس تجربه و شناخت شخصی از شاغلین این رشته می توان گفت :

درآمد مهندسین مواد از سالانه 48 میلیون تا 144میلیون متفاوت است. بطور میانگین می توان گفت در حال حاضر درآمد مهندسین مواد بین 4 تا 12میلیون تومان در ماه بسته به سابقه کاری، محل کار، جایگاه شغلی و … است.

خانم ها در رشته مهندسی مواد

با وجود اینکه در رشته مهندسی مواد خانم ها بیشتر از رشته های دیگر مهندسی، استخدام می شوند اما باز هم تعداد آن ها کمتر است. در سطح دنیا سازمان هایی مانند WISE و جامعه زنان مهندس WES برای کارکردن زنان مهندس در این حرفه تلاش کرده اند. اما خانم ها در ایران اغلب در جایگاه شعلی کارشناس و مهندس فروش، کارشناس آزمایشگاه، کارشناس کنترل کیفیت استخدام می شوند.

تجربه کاری

در سطح دنیا برای شروع یک شغل در بازار کار مهندسی مواد نیازی به سابقه و تجربه کاری نیست اما در ایران با توجه به خیل عظیم جویندگان کار و همچنین مهارت ضعیف فارغ التحصیلان، کارفرمایان یکی از شروط اصلی را دارا بودن سابقه کار قرار داده اند، لذا برای ورود به بازار کار مهندسی مواد اغلب باید از کارآموزی و کارهای رایگان شروع کرد.

توسعه حرفه ای

برای حرفه ای و برجسته شدن در رشته مهندسی مواد باید دو مورد را مدنظر قرار داد : ۱- ) ۲- به روز بودن اطاعات.

 1. کسب مهارت های فنی و تخصصی : این مهارت ها را می توان از طریق کسب تجربه و مطالعه شخصی کسب کرد اما شرکت در دوره ها و کارگاه های آموزشی می تواند شما را سریعتر و بهتر به نتیجه برساند. کاربا استانداردها، شناخت مواد، روش های آنالیز مواد، نرم افزارهای طراحی،نرم افزارهای تحلیلی، زبان های کدنویسی و ….
 2. به روز بودن اطلاعات : مهم است که با تغییرات در تکنولوژی و مواد جدید به روز شویم و بنابراین باید مسئولیت توسعه مداوم حرفه ای CPD را به عهده بگیرید. به روز شدن ممکن است با کارهایی مثل شرکت در کنفرانس ها، سمینار ها، دوره های کوتاه تکمیل کننده و خواندن منابع حرفه ای حاصل شود.

چشم انداز شغلی

در این رشته مهندسی دورنمای شغلی به طور کلی خوب است. به دلیل تعداد زیادی حوزه های تخصصی و رشد سریع تکنولوژی در این رشته، به صورت ثابت تقاضا برای مهندسین مواد وجود دارد. هنگامی که شما تجربه ای را به دست آورده اید، این امکان وجود دارد که وارد یک پست مدیریتی شوید ( در یک آزمایشگاه یا یک شرکت وسیع تر) یا یک زمینه تخصصی فنی را گسترش دهید.

ارتقا به مقام مدیریت بستگی به اندازه و حوزه کاری شرکت دارد؛ به عنوان مثال، یک آزمایشگاه بیوپزشکی فوق تخصصی نمی تواند موقعیت شغلی مدیریتی را در شرکت جهانی نفت و گاز پیشنهاد دهد.

شما می توانید یک نقش مهم را در یافتن  فرآیند ها و محصولاتی با بیشترین بازدهی انرژی و کمترین آلودگی و ایجاد تلفات داشته باشید. این جنبه خاص از نقش مهندس مواد ممکن است باعث افزایش ارتقای دور نمای اکثر شرکت ها شود.

شما می توانید با توجه به علاقه ای که دارید روی یک جهت خاص تمرکز کنید. برای مثال شما می توانید تصمیم بگیرید که در آزمایشگاه کار های تحقیقاتی کنید و یا ممکن است روی تولید و فرآیند تمرکز کنید.

با تجربه زیاد شما می توانید شرکت مشاوره ای ایجاد کنید و یا یک کار تخصصی کوچک را پایه گذاری نمایید، و یا می توانید به عنوان پیمان کار در سازمان ها و پروژه های متنوعی کار کنید.

همچنین این امکان وجود دارد که در تحصیلات عالی دانشگاهی تدریس و سخنرانی کنید.

و آنچه واضح است برای متخصص شدن در این رشته نباید به گذراندن دروس دانشگاهی اکتفا کنید بلکه بایستی علاوه بر طی دوره های کارآموزی در صنایع مرتبط از طرق مختلف و بازدیدهای علمی، دوره های آموزشی که مهارت های لازم را که در دانشگاه کسب نمی شود را بگذرانید.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
4
14 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • حسینی.شرکت مهرازنگار فرتاک 1400 آبان 12 چهارشنبه

  باسلام ..
  یک مطلبی را عرض کنم خدمت عزیزان..انچیزی ک باعث رشد هر جامعه ..حقیقی ،حقوقی میشود، سوابق ،تخصص، و استراتژیک اهداف هست،ن فامیل..بنده نیازمند چندین نیروی مقاطع بالا م مواد شاخه ذوب فلزات هستم..افتخار میکنم در خدمت ابن جامع باشم..شرکت فولادی جهان فولاد دهکرد هستیم..اکهی در دیوار هم ثبت داشتیم..درود بر جامعه پر انرژی استعداد مهندسی مواد..

  آیا برای شما مفید بود
 • حسینی.شرکت مهرازنگار فرتاک 1400 آبان 12 چهارشنبه

  باسلام.
  مطالب بسیار عالی مفید، فقط راه ارتباط سرمایه گذار و جامعه مهندسی اسانتر باشد مطمعنن بازار کار و رشد توسعه صنایع بیشتر خواهد شد. درود بر حامعه مهندسین مواد در همه شاخه ها..خیلی باحالین

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 آبان 13 پنجشنبه

   درود بر شما
   نظرات مفید و کارگشایی را مطرح کردید.

   آیا برای شما مفید بود
 • مریم 1400 مهر 11 یکشنبه

  سلام خسته نباشید، امکان استفاده از بخشی از مطلب با درج منبع، در مجله ای که قرار است رایگان در اختیار همه قرار بگیرد مشکلی دارد؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1400 مهر 13 سه شنبه

   سلام خیر با ذکر منبع ایرادی ندارد.

   آیا برای شما مفید بود
 • محمد 1400 مهر 02 جمعه

  سلام آیا مهندسی عمران تو ایران درآمد خوبی داره؟؟؟

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 مهر 24 شنبه

   درود بر شما
   مهندسی عمران یکی از حوزه هاییه که شاخه های فعالیت زیادی در ایران داره.
   در بین مهندسین، معمولا مهندسین عمران به نسبت درآمد مناسب تری نسبت به برخی شاخه های مهندسی دارند.
   اما مثل هر رشته دیگه، هر چه توانایی ها و قابلیت های فردی و فنی شما بالاتر باشه، درامد شما میتونه چندین برابر افزایش پیدا کنه.

   آیا برای شما مفید بود
 • امیر روحانی 1400 مرداد 18 دوشنبه

  سلام من رتبم یجوریه ک مواد شریف قبول میشم.میخواستم بدونم ب نظرتون بهتر از کامپیوتر ها هستش؟؟ و در کل خوبه ایا؟؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1400 مرداد 20 چهارشنبه

   بازارکار حوزه IT و نرم افزار در حال حاضر بهتر از مهندسی مواد و سایر رشته های مهندسیه اما اگر استعداد و علاقه در رشته کامپیوتر هم نداشته باشید بازهم تفاوتی وجود نداره. فارغ التحصیل بیکار در رشته کامپیوتر هم بسیار زیاده.

   آیا برای شما مفید بود
 • محمد 1400 فروردین 06 جمعه

  مهندسی های الان همه بیکارن مگر اینکه فامیل داشته باشی که به صورت قراردادی کار بهت بدن تازه با حقوق خیلی پایین که به زحمتش نمیارزه ، پول فقط تو رشته های پزشکی و پیراپزشکیه مخصوصا تو این اوضاع کرونا که استخدامی و حقوقشون چندین برابر شده
  چند ماه پیش اعلام کردن حقوق پرستار تازه فارغ التحصیل شده میانگین ۹ میلیونه

  آیا برای شما مفید بود
 • ardln 1399 آبان 10 شنبه

  سلام خسته نباشین من مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه علوم تحقیقات تهران اوردم میخواستم بدونم الان بازار کار خوبی داره؟میشه روش حساب باز کرد؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1399 آبان 10 شنبه

   دوست عزیز
   در حال حاضر که تقریباً وضعیت تمام رشته ها و مشاغل خوب نیست. مشاغل مهندسی هم وضعیت خوبی ندارند.
   با این اوصاف، هیچوقت یک مهندس متخصص بیکار نخواهد ماند.

   آیا برای شما مفید بود
 • معصومه 1399 مهر 02 چهارشنبه

  سلام مطالبتون مفید بودن
  میخواستم بپرسم تحصیل در رشته مهندسی مواد در دانشگاه آزاد به اندازه دانشگاه دولتی ارزش دارد؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1399 مهر 02 چهارشنبه

   معیار به نتیجه رسیدن دانشگاه نیست. مهم خود دانشجوست هرچند که دانشگاه در هموار کردن مسیر این موفقیت بی تاثیر نیست.

   آیا برای شما مفید بود