گرما در سرما؛ با آتروپات جیبی!

مقدمه فصل زمستان است و اوج سرما. شما در خیابان های پوشیده از برف و یخ قدم برمی دارید. هرچقدر هم دست هایتان را درون جیبتان نگه می دارید فایده ای ندارد. دیگر چیزی نمانده که دست هایتان بی حس شوند و یخ بزنند! مطمئنا در آن لحظه آرزوی یک منبع گرمای همراه را خواهید داشت. آتروپات جیبی این آرزوی شما را برآورده می کند. اگر قصد دارید با نحوه استفاده و کارکردهای این محصول شگفت انگیز آشنا شوید، این مقاله همان چیزی است که دنبال آن هستید....

آتروپات گرمایی چیست؟

آتروپات یک پکیج گرم کننده فوری برای همۀ اعضای بدن است. بله درست شنیدید؛ همۀ اعضا! مثلا اگر در دست، شانه، گردن، عضله های پا (و اعضای دیگر) احساس سرمای بیش از حد می کنید، می توانید از آتروپات یا ژل گرمایی استفاده کنید یا حتی برای گرم نگه داشتن بطری همراهتان هم می توانید از آن بهره ببرید. این محصول سال هاست که برای استفاده های پزشکی نیز تجویز می شود. کاربردهایی مانند درمان درد مفاصل‌، سیاتیک‌، قاعدگی‌، گرفتگی عضلات‌، سینوزیت، درد کف ‌پا و …

چگونه از آتروپات استفاده کنیم؟

این محصول با استفادۀ سریع، آسان و کاملا امنی که دارد، راه حلی دل پذیر برای احساس گرما در زمستان است. این محصول نه نیازی به برق دارد، نه آب گرم و نه مایکروفر. فقط با فشار دادن دکمۀ فلزی درون آن، در عرض چند ثانیه دمای آن به 55 درجۀ سلسیوس می رسد و تا حدود یک ساعت گرمای مورد نیاز شما را تامین می کند. توجه داشته باشید که دکمه درون ژل گرمایی فقط زمانی کار می‌کند که بسته داغ نباشد.

کاربردهای آتروپات (ژل گرمایی) جیبی

آتروپات چگونه کار می کند؟

در داخل این وسیله مایعی ژل مانند وجود دارد. وسط این ژل دکمه ای تعبیه شده است. پس از فشار دادن این دکمه، ژل گرمایی داخل آن به سرعت سفت و گرم می شود. یعنی پس از 5 ثانیه از حالت مایع به جامد تبدیل می شود و این واکنش تبدیل مایع به جامد واکنشی گرماده است. مالش ژل گرمایی در ابتدای گرم شدن باعث نرم شدن آن می شود.

ژل گرمایی از چه موادی ساخته می شود؟

برای تولید ژل گرمایی از مواد تغییر فاز دهنده یا (PCM (Phase Changing Materials استفاده می شود. این مواد با جذب سرما یا گرمای محیط تغییر فاز می دهند. برای مثال در آتروپات، ژل گرمایی یک نوع PCM است. این ماده با جذب سرمای محیط اطراف خود از مایع به جامد تبدیل می شود. به عنوان نتیجۀ واکنش تغییر فاز، گرمای قابل توجهی آزاد می کند.

ساخت آتروپات جیبی گرمایی

کمی وارد جزئیات شویم…

رایج‌ ترین آتروپات های حرارتی با قابلیت ‌استفادۀ مجدد، حاوی محلول فوق اشباع سدیم استات در آب هستند. فرایند بلوری شدن (Crystallization) ژل با پیچ دادن یک دیسک هموار کوچک از فلز آهنی (همان دکمۀ خودمان:)) که در مایع جاسازی شده ‌است، آغاز می ‌شود.

فشار دادن این دیسک، کریستال‌ های بسیار ریزی از سدیم استات را به درون محلول آزاد می ‌کند. این کریستال های ریز در ادامه به عنوان مکان های جوانه زنی برای تبلور سدیم استات به نمک آبدار عمل می‌ کنند. این نمک آبدار چیزی نیست جز «سدیم استات تری هیدرات».

از آن جایی که محلول اولیه فوق اشباع است، عملیات انجماد و کریستاله شدن به سرعت اتفاق می افتد. شکل زیر این نمک هیدراته را در حالت کریستاله نشان می دهد.

کاربردهای آتروپات جیبی گرمایی

چگونه ژل گرمایی را مجددا شارژ کنیم؟

برای استفادۀ مجدد از آتروپات باید آن را برای 10 تا 15 دقیقه در آب جوش بیندازید. بعد از انجام این کار، می بینید که ژل گرمایی سفت شده، دوباره به حالت ژله ای اولیه برمی گردد. بله؛ به همین راحتی این وسیله برای استفادۀ مجدد شما آماده است!

این وسیله می تواند جایگزین کیسه آب گرم شود؟

آتروپات در واقع نوع مدرن و پیشرفتۀ کیسه آب گرم است. در ضمن، افراد در استفاده از کیسه های آب گرم با مشکلات فراوانی مواجه هستند. مشکلاتی مانند سوراخ شدن و پخش شدن آب، خیس شدن لباس ها و آبروریزی و…!

اما آتروپات جیبی این مشکلات را ندارد. آتروپات مثل کیسه آب گرم قدیمی، گرمای خود را به سرعت از دست نمی دهد. همچنین خطرات استفاده از آب جوش را نیز ندارد. بارها دیده ایم افرادی که از کیسه های گرمایی قدیمی استفاده می کنند، آب جوش را سر ریز می کنند و دست هایشان را می سوزانند. با عرضه شدن انواع ژل گرمایی، دیگر وقت آن رسیده که این کیسه های قدیمی را بیخیال شوید.

آتروپات انواع خاصی دارد؟

بسته های آتروپات با شکل های مختلف برای تمام اعضای بدن وجود دارند. در واقع این بسته های گرمایشی، برای همۀ اعضای بدن بهینه سازی شده اند، تا نیازهای گرمایشی بدن را به شکل کامل تامین کنند.

انواع آتروپات (ژل گرمایی)

آیا این محصول برای کوهنوردان قابل استفاده است؟

ژل گرماییِ جادوییِ جیبی یک جایگزین بسیار مطلوب برای بخاری های بنزینی است که کوهنوردان استفاده می کنند. چرا که این بخاری ها از مواد نفتی استفاده می کنند که بوی نامطبوعی دارد. همچنین ممکن است حساسیت هایی را به وجود آورد.  اما آتروپات تنها با یک شوک نانومتری بعد از 5 ثانیه گرم می شود و هیچ بوی نامطبوعی نیز ندارد.

هنگام استفاده به نکات زیر توجه کنید…

 • آتروپات کاملاً غیر سمی است و در صورت پاره شدن هیچ خطری برای کاربر ندارد.
 • پارگی آتروپات سبب از کار افتادن آن می‌ شود. بنابراین از تماس آن با اشیای تیز و یا پرتاب کردن آن خودداری کنید.
 • پس از شارژ آتروپات لازم است ظرف آن را با مایع ظرف شویی بشویید.
 • بهتر است آتروپات جیبی را برای مدت طولانی در برابر نور خورشید و یا گرمای مستقیم  قرار ندهید.

 

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.5
3 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • mohammad 1399 آذر 27 پنجشنبه

  ایا اتروپات سرمایی هم وجود داره ؟

  آیا برای شما مفید بود
 • آرش 1399 آذر 26 چهارشنبه

  عالی بود. مرسی از مطالب مفیدتون

  آیا برای شما مفید بود
 • مهدى 1399 مهر 05 شنبه

  سلام.قيمت اتروپات چنده ازکجاميشه تهیه کرد.محصولى بروزتر وباکيفيت تروکاربردي تر.ساخته شده.؟که معايب اين محصول رونداشته باشه. تشکر ازاين که وقت گزاشتين

  آیا برای شما مفید بود